«Իրական նպատակը Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացմանը խոչընդոտելն է». Գուգարաց թեմի առաջնորդին արգելել են լքել երկիրը
31/01/2026 18:30
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Գուգարաց թեմի առաջնորդ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց են կիրառել բացակայելու արգելքը։ Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց փաստաբան Արմինե Ֆանյանը։
Հիշեցնենք՝ առավոտից Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի եպիսկոպոս անդամներին ծանուցագրեր են հանձնել, կանչել ՔԿ՝ պնդելով, թե նրանք «մեղադրվում են դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու արարքի կատարման մեջ»:
«Այս ամենի իրական նպատակը Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացմանը խոչընդոտելն է»,- ընդգծում է փաստաբանը։

«Истинная цель — воспрепятствовать проведению Собрания епископов»: главе Гугаркской епархии запретили покидать страну
31/01/2026 18:37
В отношении главы Гугаркской епархии Армянской Апостольской Церкви, епископа Овнана Акопяна, применена мера пресечения в виде запрета на выезд. Об этом журналистам сообщила адвокат Армине Фанян.
Напомним, что с утра епископам — членам Высшего духовного совета — были вручены повестки, их вызвали в Следственный комитет, утверждая, что они «обвиняются в совершении деяния, направленного на воспрепятствование исполнению судебного акта».
«Истинная цель всего происходящего — воспрепятствовать проведению Собрания епископов», — подчеркнула адвокат.