Առաջնային խնդիրը գործազրկությունն է, մեր քաղաքական ծրագրում հաշվի ենք առել յուրաքանչյուր մարզի, քաղաքի, գյուղի խնդիրները. Գոհար Ղումաշյան (Տեսանյութ)
31/01/2026 20:40
«Տեսնելով ժողովրդի հիասթափությունը, առհասարակ քաղաքական գործընթացների հանդեպ անտարբերությունը՝ որոշեցինք այս իրավիճակին այլ մոտեցում ցուցաբերել։ Հասկանալով, որ մարդիկ կուսակցական շարժումների, գործընթացներ հետ չեն ուզում առնչություն ունենալ՝ մենք որոշեցինք նախ ստեղծել համաժողովրդական շարժում և հանդես գալ ոչ թե քաղաքական լոզունգներով, այլ՝ առաջին պլան բերել ժողովրդի խնդիրները։ Շրջեցինք ՀՀ բոլոր մարզերով, Երևանը նույնպես չանտեսեցինք, ի հայտ բերեցինք բոլոր խնդիրները, որոնք այս պահին հուզում են մեր ժողովրդին։ Հանդիպելով տարբեր թիրախային խմբերի հետ, խնդիրների ամբողջական պատկերն ունենալով՝ ձևակերպեցինք լուծումները՝ որպես հետագա քաղաքական ծրագիր»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Մեր ձևով» շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Գոհար Ղումաշյանը։
«Մարզեր, գյուղեր այցերից հետո մեզ համար ակնհայտ դարձավ, որ առաջնային խնդիրը գործազրկությունն է, օրինակ՝ Մալիշկա գյուղում հանդիպեցինք առույգ կանանց և տղամարդկանց, որոնք որևէ զբաղմունք չունեին, և իրենց խնդրանքն էր՝ ապահովել բնակավայրը աշխատատեղերով։ Իրենք ասում են՝ այս վատ պայմաններում ապրելով հանդերձ, չենք ուզում լքել երկիրը։
Գյուղերից մեկում մի պապիկի հանդիպեցինք, ով իրեն մի փոքր ավելի հեռու էր պահում այն կենտրոնից, որում մեր հանդիպումն էր։ Ես մոտեցա այդ պապիկին, հետաքրքրվեցի՝ արդյոք ունի՞ հարցեր, որոնց կարող ենք պատասխանել։ Ասաց՝ շատ լավ է, որ առաջադեմ գաղափարներ, ծրագրեր եք առաջարկում, բայց ես չեմ կարող հետ բերել այն տարիները, որ կորցրել եմ, տղաներս Հայաստանում չեն ապրում, թոռներս հայերեն չեն խոսում, հետևաբար, ես համարում եմ, որ իմ կյանքը կործանված է։ Թեև իմ ընտանիքի խնդիրը դուք չեք կարող լուծել, բայց գոնե հույս ունենանք, որ այլ ընտանիքների համար կստեղծեք հնարավորություն Հայաստանում ապրելու, արարելու։ Հենց այդ պատճառով է, որ մենք առաջնային ենք համարում գործարաններ, աշխատատեղեր ստեղծելը։ Այո, ասֆալտը շատ լավ է, դպրոցներ վերանորոգելը՝ նույնպես, բայց դա այն դեպքում, երբ կան աշխատատեղեր, և մարդիկ իրենց կյանքը կապում են իրենց համայնքի հետ։
Մենք մեր քաղաքական ծրագրերը կազմել ենք մեր երկրի տարածքային առանձնահատկությունները, յուրահատկությունները հաշվի առնելով, ստեղծել ենք տեսլական հենց իրենց մարզի, հենց իրենց գյուղի, հենց իրենց քաղաքի մասին»։

Главная проблема — безработица, в нашей политической программе учтены вопросы каждого региона, города и села: Гоар Гумашян (видео)
31/01/2026 20:54
«Увидев разочарование народа и полное равнодушие к политическим процессам, мы решили подойти к ситуации иначе. Понимая, что люди не хотят иметь дело с партийными движениями и политическими процессами, мы решили сначала создать общенародное движение и выступать не с политическими лозунгами, а вывести на первый план реальные проблемы народа. Мы объехали все регионы Армении, не обошли вниманием и Ереван, выявили все вопросы, которые сейчас волнуют наших граждан. Встречаясь с различными целевыми группами и имея полную картину проблем, мы сформулировали решения как будущую политическую программу», — сказала в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am член координационного совета движения «По-нашему» Гоар Гумашян.
«После поездок по регионам и селам нам стало очевидно, что первоочередная проблема — безработица. Например, в селе Малишка мы встретились с энергичными женщинами и мужчинами, которые не имели никакой занятости, и их просьба была — создать рабочие места в их населённом пункте. Они говорят, что несмотря на тяжёлые условия жизни, не хотят покидать страну.
В одном из сел мы встретили старика, который держался немного в стороне от центра, где проходила наша встреча. Я подошла к нему и спросила, есть ли вопросы, на которые мы можем ответить. Он сказал: «Очень хорошо, что вы предлагаете прогрессивные идеи и программы, но я не могу вернуть годы, которые потерял, мои сыновья не живут в Армении, мои внуки не говорят на армянском, поэтому считаю, что моя жизнь разрушена. Хотя вы не можете решить проблему моей семьи, по крайней мере, пусть другие семьи получат возможность жить и работать в Армении».
Именно поэтому мы считаем первоочередным создание заводов и рабочих мест. Да, дороги и благоустройство школ важны, но только тогда, когда есть рабочие места, и люди связывают свою жизнь с общиной.
Мы формируем наши политические программы, учитывая территориальные особенности страны, создавая видение именно для их региона, села и города».