Երկու հայ է մնացել օկուպացված Ստեփանակերտում. նրանցից մեկն անհետացել է
Երկու հայ է մնացել օկուպացված Ստեփանակերտում: Մեկին ադրբեջանցիները չեն գտել, որ բերեն: Այս մասին գրում է «Ազատությունը»։
«Էդ կինը վերջին պահին անհասկանալի ձևով անհետացել է, ադրբեջանցիները սկսել են ակտիվ իրեն ման գալ, մի քանի րոպե ման եկան, հետո սուս մնացին, մնացածին ավտո նստեցրի, տարան, էդ կնոջն էլ ոչ ոք չի տեսել» - ասել է հանրային գործիչ Տիգրան Պետրոսյանը:
Լարիսա Ստեփանյանն է անհետացել վերջին պահին: 73-ամյա կինը 2020-ի պատերազմից հետո Հադրութից տեղահանվել էր, ապրում էր Ստեփանակերտի՝ կացարանների վերածված ոստիկանության պոլիկլինիկայի շենքում:
Լարիսան Բաքվից եկած լրագրողներին ասում էր, որ իրեն լավ է զգում, մտադիր չէ հեռանալ Ստեփանակերտից, որովհետև պիտի անպայման հետ՝ իր տուն Հադրութի Տող գյուղ գնա, այս հարցով նույնիսկ հեռակա Ալիևին էր դիմել:
Արցախի օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանն ասել է՝ կնոջը լավ են ճանաչում, երբ տեղահանվել էր, միշտ այցելել են նրան. «Իր մոտ մշտապես այդ ցանկությունը՝ կար վերադառնալ իր տուն ամեն գնով, անգամ ինքը չէր խոսում Ստեփանակերտում կամ այլ վայրում բնակարան ստանալու մասին, այլ անընդհատ ֆիքսված էր իր տուն վերադառնալու գաղափարի վրա»:
Լարիսայից բացի, Ստեփանակերտում է նաև Միշա Գրիգորյանը, նա, սակայն, ի տարբերություն Լարիսայի, մեքենա է նստել, հասել Հակարիի կամուրջ, բայց Երևան չի հասել, այս մասին ականատեսը պատմել էր հանրային գործիչ Տիգրան Պետրոսյանին:
«Ասել է՝ «չեմ գալիս, ինձ հայերը սպանելու են», և այլն: Վախենում էր, որ էստեղ իրեն սպանելու են, ոտքերի տակ է ընկել թուրքերի, թուրքերը ասել են՝ «եթե մնաս, մենք ենք քեզ էստեղ սպանելու», ասել է՝ «լավ է դուք ինձ սպանեք»: Ասում է՝ «լացուկոծը դրել է, դրան նորից գցել են ավտոն, տարել են», - ներկայացրել է Պետրոսյանը:
Մեկ շաբաթ առաջ Հայաստան տեղափոխվեցին Արցախի հայաթափումից հետո այնտեղ մնացած 11 հայեր, ադրբեջանցիները անսպասելի են նրանց մեքենա նստեցրել, հայերը սկզբում մտածել են՝ իրենց տանում են սպանելու, այս մասին «Ազատությանը» պատմել էին նրանց հարազատ-ծանոթները: Տեղափոխվածների մեծ մասը՝ 7 հոգի, այժմ Աղվերանի հյուրանոցներից մեկում են: Կան նաև հոգեբուժարան տեղափոխվածներ:

В оккупированном Степанакерте остаются двое армян: один из них исчез
В оккупированном Степанакерте остаются двое армян. Одного из них азербайджанские силы не смогли найти, чтобы вывезти. Об этом сообщает издание «Азатутюн».
«Эта женщина в последний момент непонятным образом исчезла. Азербайджанцы начали активно её разыскивать, искали несколько минут, затем прекратили поиски. Остальных я посадил в машину, их увезли, а эту женщину больше никто не видел», — рассказал общественный деятель Тигран Петросян.
Пропавшей оказалась Лариса Степанян. 73-летняя женщина после войны 2020 года была вынужденно перемещена из Гадрута и проживала в здании поликлиники полиции в Степанакерте, переоборудованном под временное жильё.
Лариса в беседах с прибывшими из Баку журналистами заявляла, что чувствует себя хорошо и не намерена покидать Степанакерт, поскольку обязательно должна вернуться в свой дом — в село Тог Гадрутского района. По этому вопросу она даже обращалась не напрямую к Алиеву.
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян сообщил, что женщину хорошо знали и регулярно навещали после её вынужденного переселения:
«У неё постоянно было одно желание — любой ценой вернуться в свой дом. Она даже не говорила о получении жилья в Степанакерте или в другом месте, а была полностью сосредоточена на идее возвращения домой».
Помимо Ларисы, в Степанакерте остаётся также Миша Григорян. В отличие от неё, он сел в машину, доехал до моста через Акари, однако до Еревана так и не добрался. Об этом очевидец рассказал Тиграну Петросяну.
«Он говорил: "Я не еду, армяне меня убьют" и тому подобное. Он боялся, что здесь его убьют, буквально бросился под ноги туркам. Те сказали ему: "Если останешься, мы тебя здесь убьём". А он ответил: "Лучше вы меня убейте". Началась истерика, после чего его снова посадили в машину и увезли», — передал Петросян.
Неделю назад в Армению были перевезены 11 армян, которые оставались в Арцахе после его фактической деарменизации. По словам их родственников и знакомых, азербайджанская сторона неожиданно посадила их в машины, и поначалу армяне думали, что их везут на расправу. Об этом они рассказали «Азатутюн».
Большинство из перевезённых — 7 человек — в настоящее время находятся в одном из гостиничных комплексов в Агверане. Некоторые были направлены в психиатрическое учреждение.