Չլռե՛լ. եկեղեցու թուլացմանն ուղղված քայլերը համընկնում են տարածաշրջանային հակահայ օրակարգերի հետ. եկեղեցու դեմ ցանկացած հարձակում հարված է ամբողջ ազգին
01/02/2026 20:28
Ազգային-ժողովրդավարական Բևեռի խորհուրդը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ անդրադառնալով իշխանություների կողմից Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ արշավին։
«Վերջին օրերին ականատես ենք լինում գործող կոլաբորացիոն ռեժիմի հերթական վտանգավոր քայլերին՝ ուղղված Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ համակարգված ճնշումների խորացմանը։
Մասնավորապես՝ խոր մտահոգություն է առաջացնում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր ծառայողների գործունեությունը դադարեցնելը ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում, այն հոգևոր հայրերի, որոնք տարիներ շարունակ ծառայել են զինծառայողներին՝ նրանց կողքին լինելով ծառայության ծանրագույն պահերին, պատերազմական և հետպատերազմական փորձությունների ընթացքում։ Այս քայլը հարված է զինվորի հոգևոր ապահովությանը և հանգեցնելու է բանակի ներսում հոգևոր-բարոյական միջավայրի թուլացմանը։
Միևնույն ժամանակ խիստ դատապարտելի ենք համարում արհեստականորեն հարուցված քրեական գործերը, որոնց ակնհայտ նպատակը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականների ազատ տեղաշարժը սահմանափակելն է և նրանց մասնակցությունը Ավստրիայում նախատեսված եպիսկոպոսաց ժողովին կանխելը։ Սա բացահայտ միջամտություն է Եկեղեցու ներքին կառավարմանը և նրա կանոնական կյանքին։
Այս ամենը տեղավորվում է վարչապետի աթոռը ապօրինի զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իրականացվող Եկեղեցու դեմ ուղղված ավելի լայն քաղաքականության շրջանակում, որը քողարկվում է «եկեղեցու բարենորոգման» լոզունգներով, սակայն իրականում նպատակ ունի Եկեղեցին զրկել իր ինքնուրույնությունից, հեղինակությունից և ազգային առաքելությունից՝ այն վերածելով իշխանությանը ենթակա, «գրպանային» կառույցի։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ հստակ ամրագրված է Եկեղեցու և պետության տարանջատման սկզբունքը։ Պետությունը իրավասու չէ միջամտել Եկեղեցու կառավարման, ներքին կարգապահության և հոգևոր կյանքի հարցերին։ Ներկայիս գործողությունները հանդիսանում են ՀՀ Սահմանադրության և հավատքի ազատության ու դրա գործադրման մարդու իրավունքների միջազգայնորեն ճանաչված սկզբունքների կոպտագույն խախտում։
Հայ Եկեղեցու թուլացմանն ուղղված այս քայլերը օբյեկտիվորեն համընկնում են տարածաշրջանային հակահայ օրակարգերի հետ և ծառայում են այն ուժերին, որոնք շահագրգռված են հայկական ինքնության հիմնասյուների քայքայմամբ։ Հայ Առաքելական Եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է հայ ժողովրդի գոյության, դիմադրության և ինքնության առանցքային կառույցը, և նրա դեմ ցանկացած հարձակում հարված է ամբողջ ազգին։
Կոչ ենք անում քաղաքացիական կառույցներին և միջազգային գործընկերներին չլռել և հստակ գնահատական տալ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ իրականացվող այս վտանգավոր քաղաքականությանը։
Հայ հասարակությունը պետք է արթուն մնա առկա վտանգներին դեմ հանդիման և շարունակի հավատարիմ մնալ Առաքելական Եկեղեցուն և նրա առաջնորդությանը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Не молчать: шаги, направленные на ослабление Церкви, совпадают с региональными антиармянскими повестками: любое нападение на Церковь — удар по всему народу
Совет Национально-демократического полюса выступил с заявлением, комментируя кампанию властей против Армянской Апостольской Святой Церкви.
«В последние дни мы становимся свидетелями очередных опасных шагов действующего коллаборационистского режима, направленных на углубление системного давления на Армянскую Апостольскую Святую Церковь.
В частности, серьёзную обеспокоенность вызывает прекращение деятельности духовных служащих Армянской Апостольской Церкви в системе Министерства обороны РА — тех духовных отцов, которые на протяжении многих лет служили военнослужащим, находясь рядом с ними в самые тяжёлые моменты службы, в период военных и послевоенных испытаний. Этот шаг наносит удар по духовной защищённости солдата и приведёт к ослаблению духовно-нравственной среды внутри армии.
Одновременно мы считаем крайне предосудительными искусственно инициированные уголовные дела, очевидной целью которых является ограничение свободы передвижения высокопоставленных иерархов Армянской Апостольской Святой Церкви и предотвращение их участия в запланированном в Австрии Собрании епископов. Это является откровенным вмешательством во внутреннее управление Церкви и её каноническую жизнь.
Все происходящее укладывается в рамки более широкой антицерковной политики, реализуемой Николом Пашиняном, незаконно занимающим пост премьер-министра, которая прикрывается лозунгами «реформирования церкви», но на деле преследует цель лишить Церковь самостоятельности, авторитета и национальной миссии, превратив её в подконтрольную власти, «карманную» структуру.
Конституцией Республики Армения чётко закреплён принцип отделения Церкви от государства. Государство не уполномочено вмешиваться в вопросы управления Церковью, её внутренней дисциплины и духовной жизни. Нынешние действия являются грубейшим нарушением Конституции РА, а также международно признанных принципов свободы вероисповедания и прав человека.
Эти шаги, направленные на ослабление Армянской Церкви, объективно совпадают с региональными антиармянскими повестками и служат интересам сил, заинтересованных в разрушении основ армянской идентичности. Армянская Апостольская Церковь на протяжении веков была ключевым институтом существования, сопротивления и самобытности армянского народа, и любое нападение на неё — это удар по всему народу.
Мы призываем гражданские структуры и международных партнёров не молчать и дать чёткую оценку этой опасной политике, осуществляемой против Армянской Апостольской Святой Церкви.
Армянское общество должно оставаться бдительным перед лицом существующих угроз и продолжать хранить верность Апостольской Церкви и её руководству», — говорится в заявлении.