Բուլինգ, բողոքներ, ստուգումներ․ ինչ է բացահայտել կրթության տեսչությունը 2025-ին
ՀՀ կրթության տեսչական մարմինը 2025 թվականին իրականացրել է 101 ստուգում նախադպրոցական, հանրակրթական և մասնագիտական կրթության հաստատություններում։ Այս մասին հայտարարել է տեսչական մարմնի ղեկավար Վաղարշակ Մատիկյանը։
Նրա խոսքով՝ ստուգումների մեծ մասը կատարվել է դպրոցներում՝ բարձր ռիսկայնության պատճառով։ Տարվա ընթացքում մարմինը ստացել է 195 դիմում-բողոք, որոնց հիմնական մասը վերաբերում է դպրոցներին։ Արձանագրվել են բուլինգի դեպքեր, ինչպես նաև կառավարման ու կրթական միջավայրի խնդիրներ։
2025-ին իրականացված մնացորդային գիտելիքների ստուգումներին մասնակցել է 3500 սովորող․ միջին գնահատականը հայոց լեզվից 4,3 է, մաթեմատիկայից՝ 4 միավոր։

Буллинг, жалобы, проверки: что выявил Инспекционный орган образования в 2025 году
Инспекционный орган образования Республики Армения в 2025 году провёл 101 проверку в учреждениях дошкольного, общего и профессионального образования. Об этом сообщил руководитель инспекционного органа Вагаршак Матикян.
По его словам, большая часть проверок была проведена в школах в связи с повышенными рисками. В течение года в инспекционный орган поступило 195 обращений и жалоб, основная часть которых касалась общеобразовательных школ. Были зафиксированы случаи буллинга, а также проблемы, связанные с управлением и образовательной средой.
В проверках остаточных знаний, проведённых в 2025 году, приняли участие 3500 учащихся. Средний балл по армянскому языку составил 4,3, по математике — 4,0.