Համբարձում Մաթևոսյանը գործուղվել է Մեծ Բրիտանիա և Հյուսիսային Իռլանդիա
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը փետրվարի 2-5-ը գործուղվել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն (Ման-չեսթեր)՝ Կենսաբազմազանության և էկոհամակարգային ծառայությունների վերաբերյալ միջկառավարական գիտաքաղաքական հարթակի 12-րդ լիագումարնիստին՝ IPBES 12-ին մասնակցելու նպատակով։
IPBES 12-ը՝ հարթակ է, որտեղ պետությունները, գիտնականները և քաղաքական որոշում կայացնողները քննարկում են կենսաբազմազանության և էկոհամակարգային ծառայությունները, մարտահրավերները և լուծումները, ինչպես նաև հնարավորություն է տալիս պետություններին ստանալ գիտականորեն հիմնավորված առաջարկություններ և դրանք վերածել քաղաքական որոշումների։
COP 17-ի հյուրընկալման համատեքստում IPBES 12-ը Հայաստանին կընձեռնի գիտական գիտելիք, քաղաքական ուղղորդում, միջազգային համագործակցության հնարավորություններ և ֆինանսական աջակցություն, որոնք կարող են նպաստել երկրի կենսաբազմազանության պահպանմանը և կայուն զարգացմանը, ինչպես նաև Միացյալ Թագավորության հետ երկկողմ համագործակցության հնարավորություններին։

Министр окружающей среды Армении командирован в Великобританию
Согласно решению премьер-министра Никола Пашиняна министр окружающей среды Амбарцум Матевосян 2-5 февраля командирован в Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (Манчестер) для участия в XII пленарной сессии Межправительственной научно-политической платформы по биоразнообразию и экосистемным услугам (IPBES 12).
Об этом сообщает Министерство окружающей среды Армении.
IPBES 12 — это платформа, где государства, ученые и политические деятели обсуждают биоразнообразие и экосистемные услуги, проблемы и решения, а также государствам предоставляется возможность получать научно обоснованные рекомендации и претворять их в политические решения.
В контексте проведения в Ереване COP 17, IPBES 12 предоставит Армении научные знания, политические ориентиры, возможности для международного сотрудничества и финансовое содействие, что может способствовать сохранению биоразнообразия страны и устойчивому развитию, а также возможности для двустороннего сотрудничества с Соединенным Королевством.