Արշակ Սրբազանի կալանքը Նիկոլ Փաշինյանի ցանկությունն է․ Մկրտչյան
Երևանի ընդհանուր Իրավասության Քրեական դատարանում շուտով կմեկնարկի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի կալանքի երկարացման միջնորդությունը։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ անհրաժեշտ է անդադար կրկնել, թե ինչու է կալանավորված Արշակ Սրբազանը։
«Դա պարզապես Նիկոլի ցանկությունն է, քաղաքական ուղիղ հրահանգը,  քանի որ Սրբազանը չի դարձել տիրադավ,  չի դավաճանել Հայ Առաքելական եկեղեցուն, չի միացել տիրադավներին, կոմպրոմատների գերիներին, դրա համար Նիկոլը գործի է դրել իր պատժիչ մեքենան։ Իսկ հեղինակազրկված իրավապահները  ստրկական կարգապահությամբ կատարում են Նիկոլի հրամանները։ Արշակ Սրբազանի կալանքի գործով կարևոր մանրամասներ կան․  փնտրել են հարմար դատավոր, մարդ, ով միանշանակ պետք է կատարի հրահանգները», -ասաց պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը դեկտեմբերի 5-ին երկու ամսով կալանավորվել է։ Նրան մեղադրում են Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով։

Арест архиепископа Аршака — желание Никола Пашиняна: Мкртчян
В Уголовном суде общей юрисдикции Еревана в ближайшее время начнётся рассмотрение ходатайства о продлении срока ареста главы канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископа Аршака Хачатряна. Депутат НС от фракции «Честь имею» Анна Мкртчян в беседе с журналистами заявила, что необходимо постоянно напоминать, по какой причине архиепископ Аршак находится под арестом.
«Это всего лишь желание Никола, прямое политическое указание, потому что архиепископ не стал предателем, не предал Армянскую Апостольскую Церковь, не присоединился к предателям, пленникам компроматов. Именно поэтому Никол задействовал свою карательную машину. А дискредитированные правоохранительные органы с рабской дисциплиной выполняют приказы Никола. В деле об аресте архиепископа Аршака есть важные детали: искали "удобного" судью — человека, который однозначно выполнит указания», — заявила депутат.
Напомним, что глава канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Аршак Хачатрян был арестован 5 декабря сроком на два месяца. Ему предъявлено обвинение по пунктам 1 и 4 части 2 статьи 393 Уголовного кодекса Республики Армения.