Երիտասարդները վերադարձել են եկեղեցի, համայնքները՝ միավորվել, կարիքավորները՝ մխիթարվել, հավատքը՝ զորացել. այսպիսինն է Գուգարաց թեմն այսօր՝ շնորհիվ Հովնան Սրբազանի
02/02/2026 17:12
Շաբաթ օրը Քննչական կոմիտե էին հրավիրվել Մակար, Հովնան, Նաթան, Հայկազուն, Մուշեղ և Վահան Սրբազանները, ինչպես նաև Տեր Մովսեսը։ Նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Ըստ էության, այս քայլով իշխանությունը փորձում է խոչընդոտել Եպիսկոպոսաց ժողովի կայացմանը, որը պետք է տեղի ունենա Ավստրիայում՝ փետրվարի 16-ից 19-ը։
Հովնան Սրբազանն օրեր առաջ Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել էր՝ զարմացած չէ, որ իշխանություններն ամեն ինչ կանեն, որպեսզի եպիսկոպոսներին թույլ չտան մեկնել Հայաստանից. «Հանցագործ են, ի՞նչ եք ուզում»։
Շաբաթ օրվանից Գուգարաց թեմի հավատավոր ժողովուրդն իր աջակցությունն է հայտնում թեմի առաջնորդին՝ Հովնան Սրբազանին։
Գուգարաց թեմի Երիտասարդաց միության անդամ Սմբատ Պողոսյանը հայտարարել է՝ այն, ինչ կատարվում է այսօր Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու շուրջ, չի կարող անտարբեր թողնել ոչ մի հավատացյալի։
Պողոսյանը, ով հոգևոր ծառայություն է իրականացնում թեմում, նշել է՝ Հովնան Սրբազանը տարիներ շարունակ իր ամբողջ ծառայությունն իրականացրել է Քրիստոսի անունով և Քրիստոսի համար։
«Նրա կյանքն ու գործը եղել են կենդանի վկայություն այն խոսքի, որը ասում է Սուրբ Գիրքը․ «Երանելի եք, երբ ձեզ նախատեն ու հալածեն Իմ անվան համար» (Մատթ. 5։11)։ Գուգարաց թեմում նրա առաջնորդությամբ եկեղեցիները ոչ միայն քարով են կանգնել, այլև՝ հոգով։ Երիտասարդները վերադարձել են եկեղեցի, համայնքները՝ միավորվել, կարիքավորները՝ մխիթարվել, հավատքը՝ զորացել։ Սա պատահական ճանապարհ չէ․ սա ծառայության ճանապարհ է»,- նշել է նա։
Սրբազան Հորն իր որդիական խոնարհություն է հայտնել «Երջանիկ տարեցներ գիտամշակութային միության» նախագահ, գրող-հրապարակախոս Աշոտ Դալլաքյանը։
Նա նշել է, որ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը երկար տարիներ եղել և մնում է նվիրված իր առաքելությանը թե՛ հոգևոր դաստիարակության, թե՛ ազգային արժեքների պահպանման, թե՛ իր խնամքի տակ գտնվող թեմի ամրացման ու զարգացման գործում։
«Շեն մնա Գուգարաց Թեմը, և Աստված օգնական լինի նրա բարեխնամ առաջնորդին, Մեծապատիվ Սրբազանին` Գերաշնորհ Տեր Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին այս փորձության ճանապարհին... Սիրելի՛ Սրբազան, մեկ օր մոմը կհասկանա, որ գրկել էր մի թել, որն իրեն ոչնչացրեց, պինդ եղեք»,- նշել է Դալլաքյանը։
Որպես Գուգարաց թեմի հոգևոր զավակ՝ Գրիգոր Հարությունյանն էլ հայտարարել էր.  «Եթե Սրբազանի հանդեպ կիրառվի որևիցե ապօրինի գործողություն կամ քաղաքական հետապնդում, ապա ես ու իմ բոլոր ընկերները, ինչպես նաև Լոռվա աշխարհի շատ ու շատ թասիբով ու արժանապատիվ մարդիկ անվերապահորեն աջակցելու և կանգնելու ենք մեր շատ սիրելի ու բոլորիս կողմից հարգված Սրբազանի կողքին ու թույլ չենք տալու, որ տիրադավ հակահայերը փորձեն գրավել Գուգարաց թեմի առաջնորդարանը»։
Հիշեցնենք՝ եկեղեցու դեմ արշավին միացած ու տիրադավ անունը ստացած Գևորգ Սարոյանը հայց է ներկայացրել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ: Սարոյանը հայցով պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հունվարի 10-ի հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում:
Արմավիրի մարզի դատարանի դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանն էլ մեկ օրում որոշում է ընդունել Գևորգ Սարոյանին վերականգնել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։

Молодёжь вернулась в церковь, общины объединились, нуждающиеся получили утешение, вера укрепилась: такова сегодня Гугаркская епархия — благодаря епископу Овнану
Шесть епископов и один священник Первопрестольного Святого Эчмиадзина оказались в статусе обвиняемых. Им вменяется воспрепятствование исполнению судебного акта, которым предписывается восстановить Армана Сарояна в должности предстоятеля Масиацотнской епархии.
В субботу в Следственный комитет были вызваны епископы Макар, Овнан, Натан, Айказун, Мушег и Ваган, а также отец Мовсес. В отношении них избрана мера пресечения в виде запрета на выезд.
По сути, этим шагом власти пытаются воспрепятствовать проведению Собрания епископов, которое должно состояться в Австрии с 16 по 19 февраля.
Ранее в беседе с Aysor.am епископ Овнан заявил, что не удивлён тем, что власти сделают всё, чтобы не позволить епископам покинуть Армению: «Преступники — чего от них еще ожидать?».
С субботы верующие Гугаркской епархии выражают поддержку своему предстоятелю — епископу Овнану.
Член Молодёжного союза Гугаркской епархии Смбат Погосян заявил, что происходящее сегодня вокруг Армянской Апостольской Святой Церкви не может оставить равнодушным ни одного верующего. Погосян, осуществляющий духовное служение в епархии, отметил, что епископ Овнан на протяжении многих лет служит исключительно во имя Христа и ради Христа.
«Его жизнь и служение — живое свидетельство слов Священного Писания: "Блаженны и вы все, кого за Меня будут гнать, поносить, кого будут злословить из-за Меня" (Мф. 5:11). Под его руководством в Гугаркской епархии церкви были воздвигнуты не только из камня, но и духовно. Молодёжь вернулась в церковь, общины объединились, нуждающиеся получили утешение, вера укрепилась. Это не случайный путь — это путь служения», — отметил он.
С сыновним смирением поддержку епископу выразил также президент культурно-образовательного союза «Счастливые пожилые», писатель-публицист Ашот Даллакян. Он подчеркнул, что епископ Овнан Акопян на протяжении многих лет остаётся преданным своему призванию — как в деле духовного воспитания, сохранения национальных ценностей, так и в укреплении и развитии вверенной ему епархии.
«Да процветает Гугаркская епархия, и да поможет Бог её заботливому предстоятелю, Высокопреподобному владыке — Его Преосвященству епископу Овнану Акопяну — на этом пути испытаний… Дорогой владыка, однажды свеча поймёт, что обняла нить, которая её уничтожила. Будьте крепки», — отметил Даллакян.
Как духовное чадо Гугаркской епархии Григор Арутюнян также заявил: «Если в отношении владыки будут применены какие-либо незаконные действия или политическое преследование, я и все мои друзья, а также многие достойные и принципиальные люди Лорийского края безоговорочно поддержим и встанем рядом с нашим любимым и всеми уважаемым владыкой и не позволим антиармянским силам попытаться захватить резиденцию предстоятеля Гугаркской епархии».
27 января под председательством Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялось заседание Высшего духовного совета, в ходе которого было предложено провозгласить епископа Геворга Сарояна лишённым сана. Позднее Первопрестольный Святой Эчмиадзин распространил сообщение о том, что по патриаршему распоряжению епископ Геворг Сароян был лишён сана.
Напомним, что Геворг Сароян, присоединившийся к кампании против Церкви и получивший в церковной среде прозвище «предатель», подал иск против Армянской Апостольской Святой Церкви. В своём иске он требует признать недействительным патриаршее распоряжение Католикоса всех армян Гарегина II от 10 января об освобождении его от должности предстоятеля Масиацотнской епархии и, как следствие, восстановить его в этой должности.
Судья Армавирского областного суда Эдгар Ованнисян в течение одного дня вынес решение о восстановлении Геворга Сарояна в должности предстоятеля Масиацотнской епархии.