Արցախում մշակութային ցեղասպանությունը շարունակվում է
Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել հայկական բնիկության հետքերն Արցախում՝ այն ծառայեցնելով տարածաշրջանային իր հավակնություններին:
Արցախի մշակութային ցեղասպանության ու հայկականությունը բնաջնջելու քաղաքականությունը շարունակվում է առ այսօր։ «Գեղարդ» հիմնադրամի ձեռք բերած փաստական նյութերից երևում է, որ ադրբեջանական վանդալիզմի թիրախում է հայտնվել Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին։ Ադրբեջանցիները կոտրել են եկեղեցու բակում տեղադրված խաչքարերից առնվազն մեկը, պոկել եկեղեցու սրբապատկերները։
Ցավալի է, որ «քրիստոնեական արժեքների պահպանմամբ» շահագրգիռ միջազգային կառույցներն ու դրանցում ներգրավված անձինք, կարծես թե, չեն նկատում համընդհանուր քրիստոնեական ժառանգության մաս կազմող հայկական քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման հարցի կարևորությունը:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը միջազգային հարթակներում փորձում է ներկայանալ իբրև «բազմամշակութային» և «հանդուրժող» պետություն: Միջազգային հանրության համար կերտված այս «իմիջը» միջոց է քողարկելու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, որի դրսևորումներից է այդ պետության տարածքում հայտնված մշակութային կոթողների ոչնչացումը կամ յուրացումը:

Культурный геноцид в Арцахе продолжается: вандализму подверглась церковь Вагуаса
Азербайджан последовательно уничтожает следы армянского присутствия в Арцахе, используя это в своих региональных притязаниях.
Политика культурного геноцида и искоренения армянского наследия в Арцахе продолжается по сей день. Согласно фактическим материалам, полученным фондом «Гегард», объектом азербайджанского вандализма стала церковь Святой Марии Богородицы в селе Вагуас Мартакертского района. Азербайджанцы разбили как минимум один из установленных во дворе церкви хачкаров и сорвали иконы.
Вызывает сожаление, что международные структуры и вовлечённые в них лица, декларирующие заинтересованность в «сохранении христианских ценностей», словно не замечают важности охраны армянских христианских памятников, составляющих часть общехристианского наследия.
На протяжении многих лет Азербайджан позиционирует себя на международных площадках как «мультикультурное» и «толерантное» государство. Этот «имидж», создаваемый для международного сообщества, служит средством маскировки армянофобской политики Азербайджана, одним из проявлений которой является уничтожение или присвоение памятников культуры, оказавшихся на территории этого государства.
Церковь Святой Марии Богородицы в селе Вагуас Мартакертского района была освящена 19 февраля 2012 года — в день 19-й годовщины освобождения Вагуаса. Строительство церкви началось в 2007 году на средства уроженца Вагуаса, предпринимателя, проживающего в России.