Արցախում տեղի ունեցածը արդար չէր, ճիշտ չէր․ Էրիխ Վոնտոբել
«2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախում տեղի ունեցածը արդար չէր, ճիշտ չէր»,-Հայաստանում կրոնական ազատության և մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ասաց Շվեյցարիայի ազգային խորհրդի անդամ Էրիխ Վոնտոբելը։
«Մարդիկ զրկվեցին իրենց հիմնարար իրավունքից՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու իրավունքից։ Սա մարդու իրավունքների կոպիտ ոտնահարում էր, սխալ էր։ Եվ հիմա, 2,5-3 տարի անց, եթե անգամ մեկ մարդ հայտարարի, թե «հարցը փակված է», դա ոչինչ չի փոխում իրականության մեջ։ Այդպիսի հայտարարությունները չեն կարող փոխել փաստերը, չեն կարող հերքել տեղի ունեցածը, արդարացնել այն, ինչը եղել է սխալ և նույնիսկ՝ քրեական։ Պարզապես հարցրեք տեղահանված մարդկանց՝ արդյոք իրենց համար այս հարցը փակվա՞ծ է։ Նրանց պատասխանը բնականաբար մեկն է՝  ոչ։ Նրանք ուզում են վերադառնալ, քանի որ նրանց եկեղեցիներն այնտեղ են, դպրոցներն այնտեղ են, գերեզմանատներն այնտեղ են։ Իսկ այս ժողովրդի համար գերեզմանատները հիշողություն են, շատ կարևոր են։ Ուստի պարզապես ասել, թե հարցը փակված է, անհնար է, այդպես չի կարող լինել։
Սա է պատճառը, որ մենք ունենք  Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Շվեյցարական խաղաղության հանձնաժողով։ Քանի դեռ վստահ ենք և հավատում ենք, որ այս հարցը փակված չէ, մենք կշարունակենք պայքարել դրա համար։ Մենք տեսնում ենք տեղահանված մարդկանց, լսում ենք նրանց ձայնը, և հենց նրանց խոսքն է այն շարժառիթը, որը մեզ առաջ է տանում»,-ասաց Էրիխ Վոնտոբելը։
Քրիստոնեական համերաշխության միջազգային կազմակերպության նախագահ Ջոն Էյբներն էլ հավելեց՝ մարդու իրավունքները չեն կարող չեղարկվել երբեք։
«Եթե Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները կարող են փակվել այսօր, ձեր՝ մարդու իրավունքները կարող են փակվել վաղը, և կարող են փակվել պետության կողմից»,-ասաց նա։

«То, что произошло в Арцахе, было несправедливо и неправильно» — Эрих Вонтобель
«То, что произошло в Арцахе в сентябре 2023 года, было несправедливо и неправильно», — заявил член Национального совета Швейцарии Эрих Вонтобель в ответ на вопрос Aysor.am во время пресс-конференции по ситуации с религиозной свободой и защитой прав человека в Армении.
«Люди были лишены своего фундаментального права — права вернуться на родину. Это было грубым нарушением прав человека, это было неправильно. И сейчас, спустя 2,5–3 года, даже если кто-то заявит, что «вопрос закрыт», это ничем не меняет реальность. Такие заявления не могут изменить факты, не могут отрицать произошедшее, оправдать то, что было ошибкой и даже преступлением. Просто спросите у перемещённых лиц: закрыт ли для них этот вопрос? Их ответ очевиден — нет. Они хотят вернуться, потому что там находятся их церкви, школы, кладбища. Для этого народа кладбища — это память, они очень важны. Поэтому просто заявлять, что вопрос закрыт, невозможно, это не соответствует действительности».
Эрих Вонтобель подчеркнул, что именно поэтому существует Швейцарская комиссия по миру по вопросу Нагорного Карабаха. «Пока мы уверены и верим, что этот вопрос не закрыт, мы будем продолжать бороться за его решение. Мы видим перемещённых людей, слышим их голос, и именно их слова являются движущей силой, которая ведёт нас вперёд», — отметил он.
Президент организации Международная христианская солидарность Джон Эйбнер добавил, что права человека никогда не могут быть отменены.
«Если фундаментальные права народа Нагорного Карабаха могут быть закрыты сегодня, то завтра ваши права могут быть закрыты, и это может произойти со стороны государства», — сказал он.