«Տրամադրել են կեղծ բժշկական տեղեկանքներ». ինչու է Մոսկվայի Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու անվան վարժարանից հեռացվել Արման Սարոյանի եղբոր դուստրը
Կարգալույծ արված ու տիրադավների շարքը համալրած Արման Սարոյանը՝ նախկին եպիսկոպոս Գևորգ Սարոյանը, շարունակում է իրեն համարել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդը։
Երեկ նա «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե իբր, իր ամբողջ ընտանիքը տեռորի է ենթարկվում։
«Անգամ եղբորս տասը տարեկան աղջկան, որը Մոսկվայի եկեղեցու դպրոցում է սովորում, հանել են դպրոցից»,- նշել էր Արման Սարոյանը։
Aysor.am-ը դիմել է Մոսկվայի Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու անվան վարժարան՝ խնդրելով պարզաբանել՝ արդյոք տեղեկությունը հավաստի՞ է, ո՞րն է եղել Արման Սարոյանի եղբոր դստերը դպրոցից հեռացնելու պատճառը։
Պարզվում է՝ վարժարանի տնօրեն Կարինե Սերոպյանը 2026 թվականի հունվարի 29-ին ստորագրել է երեխայի իրավունքների պաշտպանության նպատակով հրաման, ըստ որի՝ չեղարկել է մերձմոսկովյան Խիմկի քաղաքում փաստացի բնակվող Էդգար Սարոյանի հետ կնքած Սոֆիա Սարոյանի կրթական պայմանագիրը:
«Պայմանագրի չեղարկման հիմք են հանդիսացել 2026 թվականի հունվարին ծնողների կողմից վարժարանի տնօրինությանը տրամադրած կեղծ բժշկական տեղեկանքները: Նույն հրամանով՝ ծնողներին հետևողականորեն հորդոր է ուղղվել Սոֆիա Սարոյանին անհապաղ տեղափոխել իր բնակության վայրում գտնվող դպրոց՝ հետագայում երեխայի իրավունքների ոտնահարումից խուսափելու համար, քանի որ ծնողները բազմիցս խախտել են երեխային վարժարան ժամանակին բերելու իրենց պարտականությունը»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց Կարինե Սերոպյանը։
Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու անվան վարժարանի տնօրենն ընդգծեց՝ անհրաժեշտության դեպքում կներկայացնի վերոնշյալ որոշման համար հիմք հանդիսացող անհերքելի ապացույցներ:

«Предоставлены поддельные медицинские справки»: почему из Московской гимназии имени Святого Григория Нарекаци была отчислена племянница Армана Сарояна
Арман Сароян — лишённый сана и пополнивший ряды предателей, бывший епископ Геворг Сароян — продолжает считать себя предстоятелем Масиацотнской епархии.
Накануне в интервью радио «Азатутюн» он заявил, что якобы вся его семья подвергается террору.
«Даже десятилетнюю дочь моего брата, которая учится в церковной гимназии в Москве, отчислили из школы», — утверждал Арман Сароян.
Издание Aysor.am обратилось в Московскую гимназию имени Святого Григория Нарекаци с просьбой уточнить, соответствует ли эта информация действительности и по какой причине племянница Армана Сарояна была отчислена из учебного заведения.
Как выяснилось, директор гимнзии Карине Серопян 29 января 2026 года подписала приказ, направленный на защиту прав ребёнка, согласно которому был расторгнут образовательный договор с Эдгаром Сарояном — отцом Софии Сароян, фактически проживающим в подмосковном городе Химки.
«Основанием для расторжения договора послужили поддельные медицинские справки, предоставленные родителями администрации гимназии в январе 2026 года. Тем же приказом родителям было настоятельно рекомендовано незамедлительно перевести Софию Сароян в школу по месту фактического проживания, с целью недопущения дальнейшего нарушения прав ребёнка, поскольку родители неоднократно нарушали свою обязанность своевременно доставлять ребёнка в школу», — заявила Карине Серопян в беседе с Aysor.am.
Директор гимназии имени Святого Григория Нарекаци подчеркнула, что при необходимости готова представить неопровержимые доказательства, послужившие основанием для принятия данного решения.