Այդ ոստիկանը հենց այսօր պետք է կալանավորվի, իսկ Արփինե Սարգսյանն այն մարդն է, որի գործունեության արդունքում մենք կհասնենք նրան, որ նման միջադեպերը զրոյի հասցվեն. Իոաննիսյան
04/02/2026 13:25
Լրագրող Սյուզի Բադոյանը երեկ տեսանյութ էր հրապարակել, որում երևում էր, թե ինչպես են Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում քաղաքացուն ծեծով, հայհոյանքներով խոշտանգում՝ ցուցմունք կորզելու համար։
«Բնականաբար, շատ վատ եմ վերաբերվում նման դեպքերին։ Այդ ոստիկանի նկատմամբ ոչ միայն պետք է քրեական հետապնդում լինի, այլև այսօր արդեն պետք է կալանավորվի, որպեսզի վկաների վրա ազդեցություն չկարողանա գործադրել։ Այս սենյակում գտնվող բոլոր ոստիկանների անունները պետք է պարզեն և բոլորը պետք է աշխատանքից օր առաջ ազատվեն, որ տեղյակ լինելով խոշտանգման դեպքի մասին, ամիսներ շարունակ լռել են՝ ո՛չ զեկուցագրեր են ներկայացրել, ո՛չ էլ՝ հաղորդումներ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Անդրադառնալով ոստիկանության բարեփոխումներին, Իոաննիսյանը նշեց, որ քրեական ոստիկանության մասով, ըստ էության, դրանք շոշափել են միայն կառուցվածքային փոփոխությունները.
«Քրեական ոստիկանությունում կառուցվածքային փոփոխություններ եղել են, բայց շատ բաներ դեռ չեն փոխվել, պետք է փոխվեն։ Ես չեմ ասի, որ այս դեպքը բարեփոխումների տապալման մասին է խոսում։ Սա խոսում է այն մասին, որ բարեփոխումները պետք է արագացվեն, որպեսզի նման դեպքերը նվազագույնի հասցվեն։ Բարեփոխումներում դրական միտումներ տեսնում եմ»։
Հարցին՝ իրենք պատրա՞ստ են հաղորդում ներկայացնել, գնալ մինչև վերջ, որ նման մարդիկ պատժվեն՝ Իոաննիսյանը պատասխանեց. «Հաղորդում ներկայացված է։ Մենք չհասցրեցինք ներկայացնել, քանի որ արդեն ՆԳՆ-ն ներկայացրել էր»։
Արդյո՞ք ավելի բարձր պաշտոնյաները չպետք է պատժվեն, պատասխանատվության ենթարկվեն, օրինակ՝ ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը, որ ոստիկանությունում նման վիճակ է,  Իոաննիսյանը պատասխանեց. «Արփինե Սարգսյանը, իմ ընկալմամբ, այն մարդն է, որի գործունեության արդունքում մենք, հույս ունեմ, կհասնենք նրան, որ նման միջադեպերը զրոյի հասցվեն»։

Этот полицейский должен быть арестован сегодня же, а Арпине Саргсян является тем человеком, благодаря деятельности которой мы дойдем до того, что подобные инциденты будут сведены к нулю — Иоаннисян
04/02/2026 13:53
Журналистка Сюзи Бадоян накануне опубликовала видео, на котором видно, как в Управлении полиции города Еревана гражданина подвергают избиению и оскорблениям с целью получения показаний.
«Естественно, я крайне негативно отношусь к подобным случаям. В отношении этого полицейского должно быть не только возбуждено уголовное преследование, но он уже сегодня должен быть арестован, чтобы не иметь возможности оказывать давление на свидетелей. Необходимо установить имена всех полицейских, находившихся в этом помещении, и всех без исключения немедленно уволить, поскольку, зная о факте пыток, они месяцами молчали — не составляли рапортов и не подавали сообщений о преступлении», — заявил в беседе с Aysor.am координатор общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.
Говоря о реформах в полиции, Иоаннисян отметил, что в части уголовной полиции они, по сути, затронули лишь структурные изменения.
«В уголовной полиции были проведены структурные изменения, но многое ещё не изменилось и должно измениться. Я не скажу, что этот случай свидетельствует о провале реформ. Он говорит о том, что реформы необходимо ускорить, чтобы подобные инциденты были сведены к минимуму. В реформах я вижу положительные тенденции», — отметил он.
На вопрос, готовы ли они подать заявление и пойти до конца, чтобы такие лица были наказаны, Иоаннисян ответил: «Заявление уже подано. Мы не успели подать его сами, поскольку МВД уже сделало это».
Отвечая на вопрос, не должны ли быть привлечены к ответственности и более высокопоставленные должностные лица, в частности министр внутренних дел Арпине Саргсян, учитывая ситуацию в полиции, Иоаннисян сказал:
«Арпине Саргсян, по моему восприятию, — это тот человек, благодаря деятельности которой мы, надеюсь, придём к тому, что подобные инциденты будут сведены к нулю».