Վերջին 5 տարում նկատվել է ՀՀ-ում քաղցկեղից մահացության նվազում․ Ավանեսյան
Վերջին 5 տարում նկատվել է ՀՀ-ում քաղցկեղից մահացության նվազում, հայտնել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։ Նա գրել է.
«Այս հիվանդության առնվազն 40-60%-ը հնարավոր է կանխարգելել, իսկ բազմաթիվ տեսակներ վաղ փուլում հայտնաբերելու դեպքում՝ լիովին բուժել։ Դրա հիմնական գործիքը սքրինինգն է։
Մենք ներդրել և ընդլայնում ենք սքրինինգային ծրագրերը` կանխելու.
1. կրծքագեղձի քաղցկեղը,
2. արգանդի պարանոցի քաղցկեղը,
3. կոլոռեկտալ քաղցկեղը:
Սքրինինգային այս ծրագրերը գիտականորեն ապացուցված մեխանիզմներ են, որոնք ամբողջ աշխարհում նվազեցնում են քաղցկեղից մահացությունը։
Բայց քաղցկեղի դեմ արդյունավետ պայքարը չէր կարող ամբողջական լինել առանց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման։
Հետազոտման և բուժման այնպիսի ժամանակակից մեթոդներ, ինչպիսիք են՝ ՊԵՏ/ԿՏ հետազոտումը, նորագույն սարքավորումներով ճառագայթային թերապիան, ռոբոտային վիրաբուժությունը և թանկարժեք արդիական դեղերի հասանելիությունն այսօր իրականություն են Հայաստանի բնակչության համար:
Վերջին 5 տարվա վիճակագրությունը ցույց է տվել Հայաստանում քաղցկեղից մահացության նվազում` 10%ով:
2024 թվականի տվյալներով` առաջնային հայտնաբերված պացիենտների թվի 18.4%-ն են կազմում քաղցկեղի 4-րդ փուլ ունեցող պացիենտները, որը արդյունք է վերջին տարիներին կատարված ծրագրերի:
Համեմատության համար նշեմ, որ 2019 թվականին 4-րդ փուլով պացիենտների մասնաբաժինն ընդհանուր առաջնային հայտնաբերվածների մեջ կազմել է 30.1%:
Ավելին, կրծքագեղձի քաղցկեղ ունեցող պացիենտների 29%-ը հայտնաբերվել է տեղային տարածված և մետաստատիկ փուլերում: 2024 թվականի տվյալներով` տեղային տարածված և մետաստատիկ փուլերում հայտնաբերվածները 15.5% են կազմում»։

За последние 5 лет в Армении зафиксировано снижение смертности от рака — Аванесян
За последние пять лет в Армении отмечено снижение смертности от онкологических заболеваний, сообщила министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян.
В своём заявлении она отметила:
«По меньшей мере 40–60% онкологических заболеваний можно предотвратить, а многие виды — полностью вылечить при выявлении на ранней стадии. Основным инструментом для этого является скрининг.
Мы внедрили и расширяем скрининговые программы с целью профилактики:
рака молочной железы,
рака шейки матки,
колоректального рака.
Эти скрининговые программы являются научно доказанными механизмами, которые во всём мире способствуют снижению смертности от рака.
Однако эффективная борьба с онкологическими заболеваниями не могла бы быть полноценной без внедрения системы всеобщего медицинского страхования.
Сегодня для населения Армении стали реальностью такие современные методы диагностики и лечения, как ПЭТ/КТ-исследования, лучевая терапия с применением новейшего оборудования, роботизированная хирургия, а также доступ к дорогостоящим современным лекарственным препаратам.
Статистика за последние 5 лет показала снижение смертности от рака в Армении на 10%.
По данным 2024 года, пациенты с IV стадией рака составляют 18,4% от числа впервые выявленных случаев, что является результатом реализованных в последние годы программ.
Для сравнения: в 2019 году доля пациентов с IV стадией среди впервые выявленных составляла 30,1%.
Кроме того, 29% пациентов с раком молочной железы ранее выявлялись на местно-распространённой и метастатической стадиях. По данным 2024 года, этот показатель снизился до 15,5%», — говорится в сообщении.