Փաշինյանն ու Ալիևը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատանքը երկու երկրների միջև խաղաղության և կայունության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ
04/02/2026 12:25
Փետրվարի 4-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աբու Դաբիում՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, հանդիպում է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Կողմերը ողջունել են Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի հյուրընկալությամբ և վկայությամբ կայացած Խաղաղության գագաթնաժողովի պայմանավորվածությունների իրականացման գործում արձանագրված առաջընթացը: Նրանք նշել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի դրական դինամիկայի պահպանման և առաջմղման կարևորությունը՝ երկկողմ ձևաչափով:
Կողմերն ընդունել են, որ երկու հասարակություններն էլ ականատես են լինում խաղաղության իրական օգուտներին՝ առօրյայում։ Նրանք գոհունակություն են հայտնել երկկողմ առևտրի մեկնարկի և Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքի շարունակական արտահանման, ինչպես նաև երրորդ երկրներից հացահատիկի և այլ ապրանքների տարանցման իրականացման կապակցությամբ՝ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան:
Կողմերը համաձայնել են շարունակել ուսումնասիրել երկկողմ առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Նրանք նաև ողջունել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունները և համաձայնել վստահության ամրապնդման միջոցառումների ընդլայնման անհրաժեշտության հարցում։
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Ալիևը քննարկել են TRIPP-ի և այլ ենթակառուցվածքների նախագծերի իրականացումը։
Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատանքը երկու երկրների միջև խաղաղության և կայունության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ և համաձայնել պահպանել շփումները՝ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին աջակցելու նպատակով։

Пашинян и Алиев подтвердили готовность продолжить работу по дальнейшему укреплению мира и стабильности между двумя странами
04/02/2026 12:39
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в Абу-Даби провел встречу с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Стороны приветствовали прогресс, зафиксированный в реализации договоренностей, достигнутых на состоявшемся в Вашингтоне Саммите мира, который был организован президентом США Дональдом Трампом. Была отмечена важность сохранения и продвижения позитивной динамики процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном в двустороннем формате.
Стороны признали, что общества двух стран в повседневной жизни становятся свидетелями реальных выгод мира. Они выразили удовлетворение в связи с запуском двусторонней торговли и продолжающимся экспортом нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, а также с осуществлением транзита зерна и других товаров из третьих стран в Армению через территорию Азербайджана.
Стороны договорились продолжить изучение возможностей расширения двустороннего торгово-экономического сотрудничества.
Они также приветствовали взаимные визиты представителей гражданского общества и согласились в необходимости расширения мероприятий по укреплению доверия.
Премьер-министр Пашинян и президент Алиев обсудили реализацию TRIPP и других инфраструктурных проектов.
Премьер-министр Армении и президент Азербайджана подтвердили готовность продолжить работу по дальнейшему укреплению мира и стабильности между двумя странами и договорились поддерживать контакты с целью содействия процессу урегулирования двусторонних отношений.