2025-ին հանրային մուլտիպլեքսի որևէ հեռուստաընկերություն շահույթով չի աշխատել. Հակոբյան
2025 թվականին հանրային մուլտիպլեքսում գործող որևէ հեռուստաընկերություն շահույթով չի աշխատել, ասուլիսի ժամանակ նշեց Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ գովազդային հոսքերի զգալի մասը տեղափոխվել է համացանց, սոցիալական ցանցեր, կաբելային հեռարձակում և տարբեր հավելվածներ։ Միաժամանակ, վերջին 5-6 տարիներին Ազգային ժողովի կողմից ընդունված օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ էականորեն կրճատել են հեռուստաընկերությունների եկամտային հնարավորությունները։
«Շահումով խաղերի գովազդի արգելումը, հանրօգուտ բովանդակության պարտադիր 20 տոկոսի պահանջը, մանկական, մշակութային, սպորտային հաղորդումների արտադրությունը կամ ժեստերի լեզվով լրատվության ապահովումը շատ բարի նպատակներ ունեն, բայց դրանք մեծ ֆինանսական ծախսեր են պահանջում։ Միաժամանակ, գովազդային դաշտը փոքրանում է, իսկ պարտավորությունները՝ ավելանում»,-նշեց ՀՌՀ նախագահը։

В 2025 году ни одна телекомпания в общественном мультиплексе не получила прибыль — Акопян
В 2025 году ни одна из телекомпаний, работающих в общественном мультиплексе, не получила прибыль, заявил председатель Комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян на пресс-конференции.
По его словам, одной из основных причин этого является то, что значительная часть рекламных потоков перешла в интернет, социальные сети, кабельное вещание и различные приложения. Кроме того, за последние 5–6 лет ряд законодательных изменений, принятых Национальным собранием, существенно сократил возможности телекомпаний по получению дохода.
«Запрет рекламы азартных игр, обязательное требование, чтобы 20 % контента составляли программы общественно-полезного характера, создание детских, культурных и спортивных программ, а также обеспечение новостей на языке жестов — всё это преследует благие цели, но требует значительных финансовых затрат. При этом рекламное пространство сокращается, а нагрузка на телекомпании увеличивается», — подчеркнул председатель комиссии.