Մադաթ Բաբայանն ու Մելիքսեթ Փաշայանը Բաքվում դատապարտվեցին 19 տարվա ազատազրկման, իսկ Դավիթ Ալահվերդյանը՝ 16 տարվա
Մադաթ Բաբայանը Բաքվում դատապարտվեց 19 տարվա ազատազրկման։
Բաբայանը, հիշեցնենք, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձերբակալվել էր 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ Չարեքթար գյուղում, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների ընթացքում։
Նրան շինծու մեղադրանք է առաջադրվել «հանցավոր կազմակերպությանը տարբեր ժամանակահատվածներում մասնակցելու» համար՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի առնվազն 24 հոդվածներով, այդ թվում՝ հոդված 103 (ցեղասպանություն), հոդված 114 (վարձկանություն) և հոդված 214 (ահաբեկչություն)։
Բաքվում 19 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել նաև Մելիքսեթ Փաշայանը, իսկ Դավիթ Ալահվերդյանը՝ 16 տարվա ազատազրկման։

Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян приговорены в Баку к 19 годам лишения свободы, а Давид Алахвердян — к 16 годам
Мадат Бабаян был приговорён бакинским судом к 19 годам лишения свободы.
Напомним, Бабаян был задержан вооружёнными силами Азербайджана 19 сентября 2023 года в селе Чаректар в ходе военных действий против Нагорного Карабаха.
Ему предъявлены сфабрикованные обвинения в «участии в преступной организации на протяжении различных периодов» по как минимум 24 статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, включая статью 103 (геноцид), статью 114 (наёмничество) и статью 214 (терроризм).
Бакинский суд также приговорил Меликсета Пашаяна к 19 годам лишения свободы, а Давида Алахвердяна — к 16 годам.