«Ո՞վ պետքա քեզ ուզի, դու ո՞նց պետքա երեխա բերես»․ բլոգերի հաջողության ճանապարհը՝ կարծրատիպերից այն կողմ (Տեսանյութ)
«Ամեն ինչ սկսվում է փոխվել այն պահից, երբ դուրս ես գալիս զոհի կարգավիճակից և պատասխանատվությունը վերցնում ես քո ձեռքը, երբ դադարում ես լաց լինել», - 1-ը 1000-ից հաղորդաշարի տաղավարում, խոսելով իր անցած բարդ ճանապարհի ու դժվարությունների մասին, ասաց երիտասարդ բլոգեր Անժելա Փարսադանյանը։
Անժելան վիրահատվում է 6 տարեկանից, բազմաթիվ վիրահատություններ է տարել, քանի որ ունի քայլվածքի խնդիրներ, որը կյանքի տարբեր փուլերում իրեն անհարմարություններ է պատճառել։ Իլիզարովի ապարատների միջոցով ոտքի երկարացում է կատարվել, առաջիկայում ևս մեկ ռիսկային վիրահատություն է սպասվում, բայց քայլվածքն ուղղելը նրա մեծագույն երազանքն է եղել, քանի որ մարդկանց կարծրատիպերը հաճախ են ցավեցնում։
«Անձնական կյանքի հետ կապված են եղել կարծրատիպեր, ասում են՝ ո՞վ քեզ պետքա ուզի, դու ո՞նց պետքա երեխա բերես, քո բերած երեխան ի՞նչ պետք լինի», - պատմում է Անժելան։

«Кто тебя возьмет в жены, как ты вообще сможешь родить ребёнка?» — путь блогера к успеху за пределами стереотипов (видео)
05/02/2026 11:06
«Всё начинает меняться в тот момент, когда ты выходишь из позиции жертвы и берёшь ответственность в свои руки, когда перестаёшь плакать», — заявила молодая блогерша Анжела Парсаданян в студии программы «1 из 1000», рассказывая о своём непростом жизненном пути и преодолённых трудностях.
Анжела перенесла первую операцию в возрасте шести лет и с тех пор пережила множество хирургических вмешательств из-за проблем с походкой, которые на разных этапах жизни доставляли ей серьёзные неудобства. С применением аппаратов Илизарова было проведено удлинение ног. Впереди её ожидает ещё одна рискованная операция, однако исправление походки остаётся её заветной мечтой, поскольку общественные стереотипы нередко причиняли ей боль.
«С личной жизнью тоже были связаны стереотипы. Говорили: кто тебя возьмет в жены, как ты сможешь родить ребёнка, каким будет твой ребёнок?», — рассказывает Анжела.