Մկրտչյանը մասնակցել է Մարկո Ռուբիոյի կողմից հրավիրված համաժողովին
Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը փետրվարի 4-ին մասնակցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից հրավիրված Հազվագյուտ հանածոների թեմայով նախարարական համաժողովին։
Այս մասին նշված է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ համաժողովին ելույթով են հանդես եկել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնական և Ազգային անվտանգության խորհրդում գլոբալ մատակարարման շղթաների հարցերով ավագ տնօրեն Դեյվիդ Քոփլին։
Միջոցառմանը մասնակցել են ավելի քան 50 երկրների ներկայացուցիչներ, որոնց միավորում էր հազվագյուտ օգտակար հանածոների մատակարարման շղթաների դիվերսիֆիկացման և կայունացման ուղղությամբ համագործակցելու համատեղ հանձնառությունը։

Посол Армении в США принял участие в конференции, созванной Марко Рубио
Посол Республики Армения в Соединённых Штатах Нарек Мкртчян 4 февраля принял участие в министерской конференции по вопросам редкоземельных полезных ископаемых, созванной государственным секретарём США Марко Рубио.
Об этом говорится в сообщении, распространённом посольством Республики Армения в США.
Отмечается, что с выступлениями на конференции выступили вице-президент США Джей Ди Вэнс, государственный секретарь США Марко Рубио, а также специальный помощник президента США и старший директор по глобальным цепочкам поставок в Совете национальной безопасности Дэвид Коплин.
В мероприятии приняли участие представители более чем 50 стран, объединённых общей приверженностью сотрудничеству в сфере диверсификации и обеспечения устойчивости цепочек поставок редкоземельных полезных ископаемых.