«Չպետք է նեղացած որդու նման թողնել ու ասել՝ վե՛րջ». գնդերեցները հանդիպել են Վեհափառ Հայրապետի հետ, Վեհափառն ասել է՝ պետք է մնան աղոթող հայ զինվորի ու հայոց բանակի համար (տեսանյութ)
05/02/2026 12:20
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանով՝ 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։  Բանակում ծառայող հոգևորականը դադարում է լինել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչը, չնայած հոգևոր կրթության պահանջը պարտադիր է, սակայն հետայսու նա ներկայանում է որպես սպա ու ենթարկվում ՀՀ ԶՈւ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչությանը։
Հոգևոր առաջնորդությունը կարևորագույն առաքելություն է իրականացրել Զինված ուժերում, գնդերեցները ոչ միայն հոգևոր, այլև բարոյահոգեբանական ծառայություն են մատուցել, եղել են բանակի սիրտը։
Քանաքեռի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը, ով տարիներ շարունակ հոգևոր ծառայություն է իրականացրել որպես գնդերեց, ասում է՝ ՊՆ-ի որորշումը ցավի ու ափսոսանքի զգացողություն է առաջացրել, տարիների վաստակը մի կողմ դրվեց։
Գնդերեցները երբեք չեն խառնվել քաղաքական գործընթացներին, եղել են սպայի ու զինվորի կողքին։
Փորձել են ճնշել, համոզել գնդերեցներին, որ միանան եկեղեցու դեմ արշավին, միայն չորսն են համաձայնել։
Տեր Պսակը սպասում է, որ կարող են գնդերեցների նկատմամբ էլ քրեական հետապնդում հարուցել, ասում է՝ որպես մարդ հնարավոր է մտավախություն լինի, բայց որպես հոգևորական պատրաստ են գնալ փշոտ ճանապարհով։
Տեր Տրդատ քահանա Գևորգյանը սպասել է, որ այս քայլին կգնար ՊՆ-ն, գնդերեցների նկատմամբ բանակում արդեն փոխվել էին տրամադրությունները։
Անձնական ցավ է համարում իր համար Սուրեն Պապիկյանի այս որոշումը։
Տեր Տրդատը սահմանամերձ զորամասերում է հոգևոր ծառայություն իրականացրել, պատերազմի ժամանակ զինվորի կողքին եղել, անգամ՝ մկրտություն արել։
Գնդերեց-զինվոր կապը շատ ամուր է եղել, եթե անգամ զինվորն ամաչել է խոսել իր հոգեվիճակի մասին՝ գնդերեցը զգացել է, թե զինվորն ինչ վիճակում է, Տեր Հայրն ասում է՝ կարծես աչքերով կանչեր հոգևորականին։
ՊՆ չի գնացել Տեր Տրդատը, միայն սարկավագներին են կանչել, բայց զորամասերի հրամանատարներն են մոտեցել, փորձել հասկանալ՝ դեմ դուրս կգա՞ն Վեհափառին։
Անձնական ցավ է ապրում, որ իր հոգևոր եղբայրներից մի քանիսը միացել են եկեղեցու դեմ արշավին։ Ասում է՝ էլի կմնան հոգևոր եղբայրներ, բայց նրանց մտքերն արդեն տարբեր ճանապարհով են գնում։
Գնդերեցները հանդիպել են Վեհափառ Հայրապետի հետ, Վեհափառն ասել է՝ պետք է մնան աղոթող հայ զինվորի ու հայոց բանակի համար։

«Не следует уходить, как обиженный сын, и говорить: «Все кончено»: полковые священники встретились с Его Святейшеством, Верховный Патриарх сказал, что им следует продолжать молиться за армянского солдата и армянскую армию (видео)
05/02/2026 13:04
По приказу министра обороны Сурена Папикяна духовная служба ВС РА, действовавшая более 20 лет, была расформирована. Теперь полковой священник перестает быть представителем Первопрестольного Святого Эчмиадзина, несмотря на обязательное духовное образование, и подчиняется Управлению морально-психологического обеспечения ВС РА, представляясь как офицер.
Духовные наставники оказывали ключевую службу в армии, сочетая духовное и морально-психологическое сопровождение, будучи сердцем вооруженных сил.
Отец Псак Мкртчян, духовный служитель церкви Святой Богородицы в Канакере, много лет служивший в армии, отметил, что решение МО вызвало у наставников боль и сожаление, годы труда оказались отброшены.
Полковые священники никогда не вмешивались в политику и всегда были рядом с солдатом. Попытки давления и убеждения присоединиться к кампании против Церкви увенчались успехом лишь у четырех человек.
Отец Псак готов к возможному уголовному преследованию, признавая личные опасения, но духовная миссия для него важнее.
Отец Трдат Геворкян подчеркнул, что изменение в армии чувствовалось уже давно, а решение МО стало личной болью. Он служил на приграничных базах, был рядом с солдатами во время войны и совершал крещения.
Связь между духовными наставниками и солдатами была очень крепкой: даже если солдат стеснялся говорить о своих переживаниях, наставник чувствовал его состояние.
Хотя МО вызвало только диаконов, командиры частей пытались понять, как духовные наставники отреагируют на указания Католикоса и выступят ли они против него.
Отец Трдат испытывает личную боль от того, что некоторые из его духовных братьев присоединились к кампании против церкви. Говорит, что они останутся духовными братьями, но их мысли уже идут по разным путям.
Полковые священники встретились с Католикосом, который подчеркнул, что они должны оставаться молящимися за армянского солдата и армию.