Բեռլինի «Թանգարանային կղզում» առաջին անգամ կներկայացվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի գանձերը
Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բեռլինի նախապատմության և վաղ պատմության թանգարանի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ նշանավորելով երկու հաստատությունների միջև պատմական գործընկերության սկիզբը։
Հուշագիրը ստորագրել են Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Պողոսյանը և Նախապատմության և վաղ պատմության թանգարանի տնօրեն Մաթիաս Վեմհոֆը:
Բեռլինի «Նոյես թանգարանում» փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը և գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
Համագործակցության շրջանակում 2026 թվականի սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի համատեղ ցուցադրություն՝ Բեռլինի «Թանգարանային կղզու» մի շարք թանգարաններից ընտրված բացառիկ ցուցանմուշներով, որոնց մի մասը կցուցադրվի առաջին անգամ։
2027 թվականին նախատեսվում է փոխադարձ ցուցադրություն Բեռլինում, որի շրջանակում «Թանգարանային կղզում» առաջին անգամ կներկայացվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի գանձերը։

Сокровища Музея истории Армении впервые будут представлены на «Музейном острове» в Берлине
Подписан меморандум о сотрудничестве между Музеем истории Армении и Берлинским музеем доисторического периода и ранней истории, что знаменует начало исторического партнёрства между двумя учреждениями.
Документ подписали исполняющий обязанности директора Музея истории Армении Давид Погосян и директор Берлинского музея доисторического периода и ранней истории Маттиас Вемхоф.
Церемония подписания меморандума в Музее Neues в Берлине прошла при участии чрезвычайного и полномочного посла Армении в Федеративной Республике Германия Виктора Енгибаряна и представителей партнёрских учреждений.
В рамках сотрудничества 21 сентября 2026 года в Музее истории Армении откроется совместная выставка с уникальными экспонатами, выбранными из ряда берлинских музеев «Музейного острова», часть из которых будет представлена впервые.
В 2027 году планируется взаимная выставка в Берлине, в ходе которой сокровища Музея истории Армении будут впервые показаны на «Музейном острове».