Ադրբեջանն իր ներկայիս վարչակազմով Հայաստանի հետ խաղաղության չի գնալու. «Հայաքվե»
«Այսօր ցավով տեղեկացանք, որ Բաքվում պահվող հայ պատանդները բռնապետ Ալիևի կարգադրությամբ դատապարվել են ցմահ և երկար տարիների ազատազրկման։
Սա հերթական դառն ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանն իր ներկայիս վարչակազմով Հայաստանի հետ խաղաղության չի գնալու։ Հայաստանի և Ադրբեջանի բռնապետերի՝ Աբու-Դաբիում խաղաղության մրցանակ ստանալու երեկվա հանդիսության և հնչեցրած կեղծ ու շողոքորթ հայտարարությունների ֆոնին ազատազրկումների այսօրվա դատավճիռները անարգանքի ցինիկ դրսևորումներ են հայության ու քաղաքակիրթ ողջ մարդկության հանդեպ։
Փաշինյանի գլխավորած վարչախումբը հանցակից է այս հանգրվանին հասնելու հարցում, քանի որ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս քաղաքացիների պատանդառումը Արցախի դավաճանական հանձնման հետևանքով է եղել։
Պատանդառումից հետո մինչև օրս վարչախումբը ոչ մի գործուն քայլ չի կատարել մեր հայրենակիցներին ազատելու ուղղությամբ։ Ավելին՝ մենք համոզմունք ունենք, որ հայ պատանդներից ոմանց ազատազրկումը բխում է վարչախմբի քաղաքական շահերից։
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը զորակցում է պատանդառված մեր հայրենակիցների ընտանիքներին և հայ ժողովրդին։ Մենք հավակնում ենք լուրջ ազդեցություն ունենալ Հայաստանում որոշումների կայացման վրա՝ նպաստելու մեր երկրի շուրջ բարենպաստ իրավիճակի ձևավորմանը, որպեսզի կարողանանք ազատել մեր հայրենակիցներին»։

Азербайджан с его нынешней администрацией не пойдёт на мир с Арменией — «Айакве»
«Сегодня с сожалением узнали, что находящиеся в Баку армянские заложники были приговорены к пожизненному и длительным срокам лишения свободы по приказу тирана Алиева.
Это очередное горькое доказательство того, что Азербайджан с нынешним руководством не намерен идти на мир с Арменией. На фоне вчерашней церемонии в Абу-Даби, где диктаторы Армении и Азербайджана получили награды за мир и сделали лживые и лестные заявления, сегодняшние приговоры к лишению свободы являются циничным проявлением пренебрежения к армянскому народу и ко всему цивилизованному человечеству.
Возглавляемое Пашиняном правительство является соучастником сложившейся ситуации, поскольку захват в заложники военно-политического руководства и других граждан Арцаха произошёл вследствие предательской сдачи Арцаха.
С момента захвата заложников правительство до сих пор не предприняло никаких эффективных шагов для их освобождения. Более того, мы убеждены, что лишение свободы некоторых армянских заложников отвечает политическим интересам правительства.
Гражданское объединение «Айакве» выражает солидарность семьям захваченных в плен наших соотечественников и армянскому народу. Мы стремимся оказывать серьёзное влияние на процесс принятия решений в Армении, чтобы способствовать формированию благоприятной ситуации в стране и добиться освобождения наших граждан».