«Ադրբեջանի խաղաղության խոստումներն արժանահավատ չեն, քանի դեռ այնտեղ պահվում ու տառապանքների են ենթարկվում հայեր». Բաց նամակ Ջեյ Դի Վենսին
05/02/2026 18:17
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Հայաստան և Ադրբեջան կատարելիք այցի նախաշեմին Հայաստանի երկու տասնյակից ավելի իրավապաշտպան և մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող հասարակական կազմակերպություններ բաց նամակով դիմել են ԱՄՆ փոխնախագահին՝ կոչ անելով աջակցել Բաքվում պահվող քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակմանը.
«Բաց նամակ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին
Հարգելի պարոն փոխնախագահ,
Ողջունում ենք Ձեր այցը Հայաստանի Հանրապետություն, և հույս ենք հայտնում, որ այն խթան կհանդիսանա հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման  և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով, որ Ձեր հագեցած այցի  ընթացքում լինելու եք ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ  Ադրբեջանում, մենք, ներքոստորագրյալ իրավապաշտպան  կազմակերպություններս,  Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում կարևոր մարդասիրական խնդրի՝ Բաքվում պահվող  քրիստոնյա հայ գերիների ազատ արձակման վրա:
Վերջերս  նրանցից չորսի հայրենադարձումը ցույց տվեց այս մարդասիրական խնդրի հույժ կարևորությունը մեր հասարակության համար: Զինված հակամարտության համատեքստում ազատազրկված բոլոր հայերի ազատ արձակումն ու հայրենադարձումն առաջնային նշանակություն ունի խաղաղության գործընթացի համար, և վստահության կառուցման  կարևորագույն միջոց է: Ցավոք, 19 քրիստոնյա հայեր դեռ շարունակում են պահվել և տառապանքներ կրել ադրբեջանական  բանտում։
Հաշվի առնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի եզակի դերը խաղաղության համաձայնագրի կնքման և խաղաղության գործընթացին նպաստելու գործում՝ ԱՄՆ վարչակազմի ակտիվ աջակցությունն անգնահատելի է նրանց վերադարձը հնարավոր դարձնելու հարցում: Նման աջակցությունը դառնում է ավելի հրատապ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի պաշտոնյաների խորապես անհանգստացնող հայտարարությունները, որոնք ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաներին վերադարձնելու մտադրություն նրանք չունեն: Այս ընթացքում շարունակվել են հայերի նկատմամբ կեղծ դատական գործընթացները, որոնք վարվում են արդար դատաքննության սկզբունքների լիակատար խախտման պայմաններում: Շինծու դատավարությունների արդյունքում այսօր կայացվեցին ցմահ կամ երկարաժամետ ազատազրկման դատավճիռներ, որոնք համահունչ չեն խաղաղության օրակարգին:
Քրիստոնյա հայ գերիների  վերադարձի հարցը բարձրացվել էր Վաշինգտոնում 2025թ. օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի առաջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման և բարձր մակարդակի հանդիպումների ընթացքում:
Ներկայիս ԱՄՆ վարչակազմը հետևողականորեն շեշտադրել է մարդու իրավունքների երաշխիքների կենտրոնական դերը: Նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփը դեռ նախընտրական շրջանում է ընդգծել  հալածյալ քրիստոնյաների պաշտպանության կարևորությունը: Համոզված ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմն իրավամբ մեծ դեր կարող է ունենալ Բաքվում պահվող հայ քրիստոնյաների ազատ արձակման հարցում:
Այսօր,  ԱՄՆ նախագահի առաջնորդությամբ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը փորձում են  քայլեր ձեռնարկել  խաղաղության հասնելու ուղղությամբ, բայց ակնհայտ է, որ Հայաստանի հանրության համար Ադրբեջանի խաղաղության խոստումներն արժանահավատ չեն կարող հնչել, քանի դեռ այնտեղ պահվում ու տառապանքների են ենթարկվում հայեր:
Մենք, ներքոստորագրյալ  իրավապաշտպան կազմակեպություններս, համոզված ենք, որ  մարդասիրական հարցերի լուծումն առանցքային է երկու երկրների միջև վստահություն կառուցելու համար: Առանց նման վստահության անհնար է հասնել տևական խաղաղության:
Ուստի մեր խնդրանքն ու կոչն է Ձեզ ու ԱՄՆ վարչակազմին՝ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ազատազրկված հայերը հնարավորինս շուտ կարողանան միանալ իրենց ընտանիքներին: Մենք հավատացած ենք, որ դուք  իսկապես կարող եք լուծել այս մարդասիրական խնդիրը և վերջ դնել  բազմաթիվ հայ ընտանիքների տառապանքին:

«Обещания Азербайджана о мире не внушают доверия, пока армяне находятся там в плену и подвергаются страданиям»: открытое письмо вице-президенту США Джей Ди Вэнсу
05/02/2026 18:44
В преддверии визита вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению и Азербайджан более двух десятков армянских правозащитных и общественных организаций, занимающихся вопросами прав человека, обратились к нему с открытым письмом, призывая содействовать освобождению пленных христиан-армян, удерживаемых в Баку.
Открытое письмо вице-президенту США Джей Ди Вэнсу
Уважаемый господин вице-президент,
Мы приветствуем Ваш визит в Республику Армения и выражаем надежду, что он станет стимулом для углубления армяно-американских отношений и установления устойчивого мира в регионе.
Учитывая, что в ходе Вашего насыщенного визита Вы посетите как Армению, так и Азербайджан, мы, нижеподписавшиеся правозащитные организации, хотели бы обратить Ваше внимание на важнейшую гуманитарную проблему — освобождение пленных христиан-армян, удерживаемых в Баку.
Недавнее возвращение на родину четверых из них продемонстрировало исключительную значимость этой гуманитарной проблемы для нашего общества. Освобождение и репатриация всех армян, лишённых свободы в контексте вооружённого конфликта, имеет первостепенное значение для мирного процесса и является важнейшим механизмом укрепления доверия. К сожалению, 19 христиан-армян по-прежнему содержатся и подвергаются страданиям в азербайджанских тюрьмах.
С учётом уникальной роли президента США Дональда Дж. Трампа в процессе заключения мирного соглашения и содействия мирному процессу, активная поддержка со стороны администрации США является неоценимой для обеспечения их возвращения. Такая поддержка становится особенно актуальной на фоне глубоко тревожных заявлений официальных лиц Азербайджана, свидетельствующих об отсутствии намерений возвращать бывших должностных лиц Нагорного Карабаха. В это же время продолжаются фиктивные судебные процессы в отношении армян, проходящие с грубейшими нарушениями принципов справедливого судебного разбирательства. В результате этих показательных процессов сегодня были вынесены приговоры к пожизненному или длительному лишению свободы, что полностью противоречит повестке мира.
Вопрос возвращения пленных христиан-армян поднимался в Вашингтоне в августе 2025 года в ходе предварительного подписания Мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, а также во время встреч на высоком уровне под руководством президента США Дональда Дж. Трампа.
Действующая администрация США последовательно подчёркивает ключевую роль гарантий прав человека. Президент Дональд Дж. Трамп ещё в период предвыборной кампании особо отмечал важность защиты преследуемых христиан. Мы убеждены, что администрация США может сыграть решающую роль в вопросе освобождения христиан-армян, удерживаемых в Баку.
Сегодня, под руководством президента США, Армения и Азербайджан предпринимают шаги в направлении достижения мира, однако очевидно, что для армянского общества обещания Азербайджана о мире не могут быть убедительными, пока там удерживаются и подвергаются страданиям армяне.
Мы, нижеподписавшиеся правозащитные организации, убеждены, что решение гуманитарных вопросов является ключевым элементом построения доверия между двумя странами. Без такого доверия достижение устойчивого мира невозможно.
В этой связи мы обращаемся к Вам и администрации США с настоятельным призывом предпринять шаги для того, чтобы лишённые свободы армяне как можно скорее смогли воссоединиться со своими семьями. Мы верим, что Вы действительно способны содействовать решению этой гуманитарной проблемы и положить конец страданиям множества армянских семей.