Հարկադիր կատարողն իրեն դրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի տեղը և լիազորել է Արման Սարոյանին, որպեսզի բանկում գործարքներ կատարի. Զոհրաբյան (Տեսանյութ)
06/02/2026 12:11
Արման Սարոյանը դատարանին միջնորդել էր հետաձգել նիստը՝ իբրև թե չի ստացել միջնորդությունը և ծանոթ չէ, 30 րոպե ընդմիջում վերցրեցինք և դատարանին ներկայացրեցինք փոտսային անդորրագիրը, ինչպես նաև Հայփոստի պաշտոնական կայքից այդ անդորրագրի նույնականացման համարով տեղեկատվությունը, որից երևում է, որ փետրվարի 4-ին նա այդ փաթեթը ստացել է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը։
Նա նշեց, որ Արման Սարոյանի գործողություններով խոչընդոտվում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու գործունեությունը. «Կոնկրետ մեծ դժվարություններ են առաջացել Մասյացոտնի թեմում, դժվարություններ կան բանկային համակարգում։ Հարկադիր կատարողը բացահայտ օրենքի խախտումներ է թույլ տալիս, իրեն վերագրել է լիազորություններ, որը չունի։ Հարկադիր կատարողն իրեն դրել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի տեղը և լիազորել է Արման Սարոյանին, որպեսզի բանկում գործարքներ կատարի։ Նման ապօրինության հետ ինքս չեմ բախվել»։
Նրա խոսքով՝ գալու է ժամանակը, որ այս պաշտոնատար անձինք կանգնելու են օրենքի և դատարանի առջև։

Судебный исполнитель поставил себя на место Католикоса Всех Армян и уполномочил Армана Сарояна проводить банковские операции — Зограбян (видео)
06/02/2026 12:32
Арман Сароян ходатайствовал о переносе судебного заседания, якобы утверждая, что не получил ходатайство и не знаком с ходатайством. «Мы взяли перерыв на 30 минут и предоставили суду почтовую квитанцию, а также информацию с официального сайта HayPost для идентификации отправления. Из этих данных видно, что 4 февраля он получил этот пакет», — сообщил в беседе с Aysor.am адвокат и представитель Матери-Церкви Ара Зограбян.
Он отметил, что действия Армана Сарояна мешают деятельности Армянской Апостольской Церкви. «Возникли конкретные серьёзные трудности в Масиацотнской епархии, существуют проблемы в банковской системе. Судебный исполнитель явно нарушает закон, присваивая себе полномочия, которых у него нет. Он поставил себя на место Католикоса Всех Армян и уполномочил Армана Сарояна проводить операции в банке. С подобной незаконностью я ранее не сталкивался».