Այս իշխանությանը պետք է ենթարկվող եկեղեցի, իսկ այսօրվա եկեղեցին այն արժեքներն է պահում ու փայփայում, որոնք հակադրվում են թուրք-հայկական կեղծ բարեկամության թեզերին. փաստաբան (Տեսանյութ)
06/02/2026 13:08
Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցուն միշտ են ճնշել, բայց որ հայրենի իշխանություններն այս աստիճանի կճնշեին, աննախադեպ երևույթներց է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը։
«Պապ թագավորի ժամանակ էլ նման մոտեցումներ կային, ի վերջո, պատահական չէր, որ Նիկոլ Փաշինյանն իրեն համեմատում էր Պապ թագավորի հետ»,- նշեց նա։
Փաստաբանն ընդծեց՝ այս ամենն ուղղված չէ անձի դեմ, սա Կաթողիկոսի անձի դեմ չէ, հակառակ դեպքում՝ մյուս ինստիտուտները չէին թիրախավորվի։
«Սա ուղղված է եկեղեցու ինքնակառավարման համակարգի դեմ, իրենց պետք է եկեղեցի, որը լինի ենթարկվող, որովհետև այսօրվա եկեղեցին այն արժեքներն է պահում ու փայփայում, որոնք հակադարվում են թուրք-հայկական կեղծ բարեկամության թեզերին, ու պատահական չէ, որ դեռևս 2018 թվականին այս իշխանությունը թիրախավորել է եկեղեցին»,-  ընդգծեց Զոհրաբյանը։
Մայր Աթոռի ներկայացուցչի խոսքով՝ Վեհափառ Հայրապետն ամուր է, սրանից ավելի վատ բաներ, որ սպասվում են, չեն կոտրելու նրա կամքը։

Этой власти нужна церковь, которая подчиняется, а сегодняшняя церковь сохраняет ценности, противоречащие тезисам о фальшивой турецко-армянской дружбе — адвокат (видео)
06/02/2026 13:55
«Армянскую Апостольскую Церковь всегда пытались подавлять, но чтобы власти собственной страны сделали это в такой степени — это беспрецедентное явление», — заявил в беседе с Aysor.am адвокат и представитель Матери-Церкви Ара Зограбян.
«Подобные подходы существовали ещё во времена царя Пап. И неудивительно, что Никол Пашинян сравнивал себя с царем Пап», — отметил он.
Адвокат подчеркнул, что всё это не направлено против личности Католикоса. В противном случае, другие институты не подвергались бы давлению.
«Это направлено против системы самоуправления церкви. Им нужна церковь, которая будет подчиняться, потому что сегодняшняя церковь хранит и приумножает ценности, противоречащие тезисам о фальшивой турецко-армянской дружбе. Не случайно, что ещё в 2018 году эта власть начала преследовать церковь», — подчеркнул Зограбян.
По словам представителя Матери-Церкви, Верховный Патриарх силён, и более серьёзные испытания, которые могут ожидать его, не сломят его волю.