Միքայել Սրբազանը դիմել է Եվրոպական դատարան
Միքայել Սրբազանը փաստաբանների միջոցով գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իր իրավունքների խախտման փաստերով:
Գանգատում նշվել են Միքայել Սրբազանի անօրինական կալանավորման (հոդված 5), արտահայտվելու ազատության խախտման (հոդված 10), ինչպես նաև ազատությունից զրկելու և քրեական հետապնդումը քաղաքական նպատակներով իրականացնելու (հոդված 18) վերաբերյալ փաստեր և փաստարկներ:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում (դատավորներ՝ Է.Մանասյան, Ն.Հովակիմյան և Վ.Մարգարյան, ք.Երևան, Գ.Նժդեհ 23 շենք) դատական նիստը շարունակվելու է այսօր՝ 06.02.2026թ․, ժամը 15:00-ին (սկսվելու է 30 րոպե ուշացումով): Հրապարակվելու է խափանման միջոցի փոփոխման միջնորդության քննարկման հետ կապված վերաքննիչ դատարանի որոշումը:

Archbishop Mikael appeals to the European Court of Human Rights
Archbishop Mikael, through his legal representatives, has filed a complaint with the European Court of Human Rights (ECHR), alleging violations of his rights guaranteed under the European Convention on Human Rights.
According to the complaint, the application outlines facts and legal arguments concerning the alleged unlawful deprivation of liberty (Article 5), violation of freedom of expression (Article 10), as well as the use of detention and criminal prosecution for political purposes (Article 18).
Meanwhile, a court hearing at the Criminal Court of Appeal will continue today, February 6, 2026, at 15:00, with a 30-minute delay. The panel of judges includes E. Manasyan, N. Hovakimyan, and V. Margaryan. The hearing is taking place at the court building located at 23 G. Nzhdeh Street in Yerevan.
The Court of Appeal’s decision regarding the motion to change the preventive measure will be announced following the hearing.