Նախկին հոգևորականներ Ստեփան Ասատրյանն ու Արամայիս Թախմազյանը դատական հայց են ներկայացրել Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ
06/02/2026 10:43
Նախկին հոգևորականներ տեր Արամն ու տեր Թադեն դատական հայց են ներկայացրել Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ։
Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգի տվյալներով՝ Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում վարույթ են ընդունվել Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ ներկայացված երկու հայցեր, որոնցով վիճարկվում են Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությունները։
Մասնավորապես, դատարան է դիմել Թալինի տարածաշրջանի նախկին հոգևոր հովիվ Տ․ Թադե քահանա Թախմազյանը (Արամայիս Թախմազյան)՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի 2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ի հայրապետական տնօրինությունը, որով ինքը կարգալույծ է հռչակվել։
Հայցով նաև պահանջվում է որպես հետևանք վերականգնել իրեն Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Գործը մակագրվել է դատավոր Հովհաննես Պարգևի Մելքոնյանին, պատասխանող կողմը նշված է «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» ԿԿ-ն։
Նույն դատարանում քննության է ընդունվել նաև մեկ այլ հայց, որով Սուրբ Հովհաննավանքի նախկին հոգևոր հովիվը՝ տեր Արամը (Ստեփան Ասատրյան) պահանջում է անվավեր ճանաչել Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ի թիվ 1042 հայրապետական տնօրինությունը՝ իրեն կարգալույծ հռչակելու մասին։
Հայցով պահանջվում է նաև վերականգնել իրեն Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում։
Այս գործը մակագրվել է դատավոր Սիմա Լևոնի Աբովյանին, իսկ պատասխանող կողմը կրկին «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» ԿԿ-ն է։

Бывшие священнослужители Степан Асатрян и Арамайис Тахмазян подали судебные иски против Армянской Апостольской Святой Церкви
06/02/2026 11:33
Бывшие священнослужители отец Арам и отец Таде подали судебные иски против Армянской Апостольской Святой Церкви.
Согласно данным судебной информационной системы Datаlex, в Армавирском областном суде общей юрисдикции приняты к производству два иска, поданных против Армянской Апостольской Святой Церкви, которыми оспариваются патриаршие распоряжения Католикоса всех армян.
В частности, в суд обратился бывший духовный пастырь Талинского региона иерей Таде Тахмазян (Арамайис Тахмазян), потребовав признать недействительным патриаршее распоряжение Католикоса всех армян Гарегина II от 2 декабря 2025 года, которым он был лишён духовного сана.
Иск также содержит требование восстановить его в должности духовного пастыря Талинского региона. Дело передано судье Ованнесу Паргевовичу Мелконяну, ответчиком указана религиозная организация «Армянская Апостольская Святая Церковь».
В том же суде принято к рассмотрению и другое дело: бывший духовный пастырь монастыря Сурб Ованаванк отец Арам (Степан Асатрян) требует признать недействительным патриаршее распоряжение Католикоса всех армян Гарегина II № 1042 от 21 октября 2025 года, которым он был лишён духовного сана.
Иском также заявлено требование о восстановлении его в должности духовного пастыря монастыря Сурб Ованаванк.
Это дело передано судье Симе Левоновне Абовян, ответчиком также указана религиозная организация «Армянская Апостольская Святая Церковь».