Անընդունելի է ՀՀ իշխանությունների անգործությունն ու անտարբերությունը. պայքարելու ենք մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ու մեր ժողովրդի՝ հայրենի բնակավայրեր վերադառնալու համար. Արցախի ԱԺ
06/02/2026 15:29
Ադրբեջանի Հանրապետությունում հայազգի ռազմագերիների նկատմամբ իրականացված «դատավարությունների» և «դատավճիռների» վերաբերյալ Արցախի Ազգային ժողովը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես արցախահայության օրինական ներկայացուցչական մարմին, խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կազմակերպած շինծու «դատավարությունները» Արցախի Հանրապետության գերեվարված հայազգի ռազմաքաղաքական գործիչների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ։
Այդ գործընթացներում ներկայացված շինծու մեղադրանքներն ու դրանց հիման վրա ընդունված դատավճիռները որևէ կապ չունեն արդարադատության հետ և հանդիսանում են պետական ահաբեկչության ու քաղաքական հաշվեհարդարի բացահայտ դրսևորում՝ նպատակ ունենալով վարկաբեկել հայության երեք տասնամյակից ավելի տևած սեփական իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված պայքարը, որն իրականացվել է միջազգային իրավունքի, մասնավորապես, դրա հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ինքնորոշման իրավունքի լիակատար համապատասխանությամբ:
Ադրբեջանում այդ շինծու «դատավարությունները» շարունակությունն են Արցախի դեմ 2020թ. սանձազերծված պատերազմական հանցագործություններով ուղեկցվող ռազմական ագրեսիայի և 2023թ. իրականացված էթնիկ զտումների ու ցեղասպանական գործողությունների, որոնք միջազգային իրավունքը միանշանակորեն որակում է որպես մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններ:
Անընդունելի և դատապարտելի է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների շարունակական անգործությունն ու անտարբերությունը ոչ միայն հայրենակիցների նկատմամբ ներկայացված շինծու մեղադրանքների ու կայացված սարքովի «դատավճիռների» նկատմամբ, այլև քաղաքական կարճատեսությունը, քանի որ դրանով Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձևավորվում են ապագայում ներկայացվելիք մեղադրանքների հիմքեր՝ որպես ահաբեկչությունը խրախուսած պետություն։
Անկախ այն բանից՝ միջազգային հանրությունը աշխարհաքաղաքական վայրիվերումների բովում նկատում է դա, թե ոչ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը երեք տասնամյակից ավելի եղել է միջազգային հարաբերությունների ու ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի օրակարգերի անբաժան մասն ու 15 տարի շարունակ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երեք մշտական անդամ պետությունների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ղեկավարները հաստատել են, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով և ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։
Հետևաբար, այդ ինստիտուտների համապատասխան արձագանքի բացակայության դեպքում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Բաքվում ընդունված «դատավճիռները» հավասարապես վերաբերում են այդ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներին։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարում է՝
մենք հետևողականորեն պայքարելու ենք մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության ու մեր ժողովրդի՝ հայրենի բնակավայրեր վերադառնալու համար և համոզված ենք, որ ի վերջո արդարությունը հաղթելու է և իրական հանցագործները ստանալու են իրենց արժանի պատիժը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Бездействие и безразличие властей Армении неприемлемы: мы будем бороться за защиту прав наших соотечественников и за возвращение нашего народа на родину — Национальное собрание Арцаха
06/02/2026 15:42
Национальное собрание Арцаха выступило с заявлением в связи с проведёнными в Азербайджанской Республике так называемыми «судебными процессами» и вынесенными «приговорами» в отношении армянских военнопленных.
«Национальное собрание Республики Арцах, как законный представительный орган арцахских армян, решительно осуждает организованные властями Азербайджана фиктивные "судебные процессы" в отношении захваченных в плен армянских военно-политических деятелей и гражданских лиц Республики Арцах.
Выдвинутые в рамках этих процессов надуманные обвинения и вынесенные на их основании "приговоры" не имеют ничего общего с правосудием и являются откровенным проявлением государственного терроризма и политической расправы. Их цель — дискредитировать более чем тридцатилетнюю борьбу армянского народа за защиту своих прав, осуществлявшуюся в полном соответствии с международным правом, в частности с одним из его основополагающих принципов — правом на самоопределение.
Проводимые в Азербайджане фиктивные "судебные процессы" являются продолжением военной агрессии против Арцаха, развязанной в 2020 году и сопровождавшейся военными преступлениями, а также этнических чисток и геноцидальных действий, осуществлённых в 2023 году, которые международное право однозначно квалифицирует как преступления против человечества.
Неприемлемы и подлежат осуждению продолжающееся бездействие и безразличие властей Республики Армения не только в отношении надуманных обвинений и сфабрикованных "приговоров", вынесенных в отношении наших соотечественников, но и проявляемая ими политическая близорукость, поскольку тем самым закладываются основания для возможных будущих обвинений уже против самой Республики Армения — как государства, поощрявшего терроризм.
Независимо от того, осознаёт ли это международное сообщество в условиях текущих геополитических потрясений или нет, Нагорно-Карабахский конфликт более трёх десятилетий являлся неотъемлемой частью международных отношений, а также повестки ООН и ОБСЕ. В течение 15 лет сопредседатели Минской группы, а также лидеры трёх постоянных членов Совета Безопасности ООН — США, России и Франции — подтверждали, что конфликт должен быть урегулирован путём переговоров и на основе права на самоопределение.
Следовательно, при отсутствии надлежащей реакции со стороны указанных институтов "приговоры", вынесенные в Баку в отношении военно-политического руководства Арцаха, в равной степени адресованы и руководителям этих государств и международных организаций.
Национальное собрание Республики Арцах заявляет:
мы последовательно будем бороться за защиту прав наших соотечественников и за возвращение нашего народана родину и убеждены, что в конечном итоге справедливость восторжествует, а реальные виновники понесут заслуженное наказание», — говорится в заявлении.