Կասկադի շուրջ՝ նոր աղմուկ․ Մեսրոպ Մանուկյանը կոռուպցիոն ռիսկեր է մատնանշում (Տեսանյութ)
Երևանի ավագանու անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել՝ անդրադառնալով ՀՀ կառավարության 2025թ. հոկտեմբերի 23-ի N 1499-Ա որոշմանը, որով «Ջի Թի Բի Դիվելոփմենթ» ՍՊԸ-ին առանց մրցույթի տրամադրվել և ուղղակի վաճառքով օտարվել է հողամաս։
Մանուկյանը նշում է, որ խոսքը վերաբերում է շուրջ 125 հազար քմ հողատարածքին, որի շուկայական արժեքը, ըստ նրա, կարող է կազմել առնվազն 250 մլն դոլար, և հարցադրում է անում՝ արդյո՞ք սա կոռուպցիա է, թալան, թե՞ այլ երևույթ։
Նա ընդգծում է, որ Կասկադի ավարտի համար պահանջվում է մոտ 50 մլն դոլար, ինչի համատեքստում հարց է բարձրացնում հողատարածքի տրամադրման նպատակահարմարության վերաբերյալ։ Մանուկյանը նաև հայտնում է, որ պատրաստվում է սկսել Կասկադին վերաբերող հրապարակումների շարք։

Новый скандал вокруг Каскада: Месроп Манукян указывает на коррупционные риски (Видео)
Член Совета старейшин Еревана Месроп Манукян опубликовал запись в Facebook, в которой обратился к решению Правительства Республики Армения № 1499-А от 23 октября 2025 года, согласно которому компании «GTB Development» без конкурса был предоставлен и отчуждён путём прямой продажи земельный участок.
Манукян отмечает, что речь идёт примерно о 125 тысячах квадратных метров земли, рыночная стоимость которой, по его словам, может составлять не менее 250 миллионов долларов. В связи с этим он задаётся вопросом — является ли это коррупцией, хищением или иным явлением.
Он подчёркивает, что для завершения строительства Каскада требуется около 50 миллионов долларов, и в этом контексте ставит под сомнение целесообразность передачи столь крупного земельного участка.