Երբ Պապիկյանը խոսում է երկակի ենթակայության անթույլատրելության մասին, ուզում եմ իմանալ, իսկ ի՞նչ է սպասվում ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզությանը. Աբրահամյան
07/02/2026 10:41
«ՊՆ-ն ասում է, որ գնդերեցների ինստիտուտի նախկին կարգավիճակը բանակում երկակի ենթակայության խնդիր էր առաջացնում` բանակին ու Մայր Աթոռի, և դրա համար են գնացել նման ճանապարհով:
Նախ արձանագրեմ, որ այդ «լուծումը» ունի ներքաղաքական հիմք և այդ քայլով գնդերեցների ինստիտուտը բանակում փլուզվել է. գնդերեցների փաստացի թիվը այդ որոշման հետևանքով շուրջ 80-90%-ով կրճատվել է:
Երկրորդ, երբ Պապիկյանը խոսում է երկակի ենթակայության անթույլատրելության մասին, ուզում եմ իմանալ, իսկ ի՞նչ է սպասվում ԱԱԾ ռազմական հակահետախուզությանը, որը բանակի ներսում գործող ինստիտուտներից է և գործում է ոչ թե ՊՆ-ի, այլ ԱԱԾ-ի ենթակայությամբ»։

Абрамян: когда Папикян говорит о недопустимости двойного подчинения, хочу понять — что ждёт военную контрразведку СНБ
«Министр обороны заявляет, что прежний статус института полковых священников в армии создавал проблему двойного подчинения — армии и Первопрестольному Святому Эчмиадзину, и именно поэтому они пошли по этому пути.
Прежде всего зафиксирую: это "решение" имеет внутриполитическую подоплёку, и данным шагом институт полковых священников в армии фактически был разрушен. В результате этого решения их реальное количество сократилось примерно на 80–90%.
Во-вторых, когда Папикян говорит о недопустимости двойного подчинения, я хочу понять: а что тогда ожидает военную контрразведку Службы национальной безопасности, которая является одним из институтов, действующих внутри армии, но подчиняется не Министерству обороны, а СНБ?»