«Հրապարակ». Ներքին Շորժա ու Վերին Շորժա համայնքները դատարկվում են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «2022թ․ սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի վրա հարձակումից հետո Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Շորժա ու Վերին Շորժա համայնքների որոշ բնակիչներ հեռացան, ովքեր էլ մնացին` ձմռան ամիսներին գնում են, գալիս են միայն ամռան սեզոնին: Տեղացիներն ասում են, որ այս համայնքների մշակվող հողերն այժմ գտնվում են ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ: Ներքին Շորժայի վարչական ղեկավար Արամ Մինասյանը մեզ ասաց. «Ոչ մի բնակիչ չկա, ով էլ եղել է, հիմա Վարդենիսում կամ Ակունքում են ապրում: Երբ գարունը բացվի, բնակիչները կգան»:
Ինչո՞ւ չեն բնակվում` ճանապարհները փա՞կ են։ «Երևի հարմար չի` բուքը շատ է, ճանապարհները փակ են: Ես անձամբ Վարդենիսում եմ բնակվում: 2 տարի է, ինչ այս վիճակն է: Մինչև 2020 թիվը 13 ընտանիք բնակվում էր, 20 կանգուն տուն ունենք, մարդիկ հողագործությամբ և անասնապահությամբ էին զբաղվում»: Իսկ համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական հողերի ինչ-որ մաս անցե՞լ է ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ։ «Բարձունքներից, որտեղ հսկում են ադրբեջանցիները, ամեն ինչ տեսանելի է: Նույնը մեր սարից է երևում: 2 սարերի արանքում պոստեր են: Էդ տարածքում մենք վարելահող չունենք, էդտեղ արոտավայր է: Առաջ էդ տարածքները որ կային` մինչև սովետի ժամանակվա սահմանը, իրենք առաջ են եկել, բարձրացել են սարը` տեսանելի է: Մարդիկ ռիսկ չեն անում, որ գնան այդ հատվածը, որը հսկվում է ե՛ւ մեր կողմից, ե՛ւ ադրբեջանցիների»:
Վերին Շորժայի վարչական ղեկավար Արտեմ Երանոսյանը հրաժարվեց պատասխանել մեր հարցերին, ասաց, որ հիվանդ է: Այրք համայնքի ղեկավար Կամո Ղազարյանն ասաց. «Այդ հարցերն ուղղեք Վարդենիսի համայնքապետարանին, մենք իրավասու չենք այդպիսի հարցերի պատասխանել»»։

«Грапарак»: сёла Неркин Шоржа и Верин Шоржа пустеют
Газета «Грапарак» пишет: после нападения вооружённых сил Азербайджана на Армению 13–14 сентября 2022 года часть жителей сёл Неркин Шоржа и Верин Шоржа Гегаркуникской области покинула свои дома. Те, кто остался, в зимние месяцы уезжают и возвращаются лишь в летний сезон. Местные жители утверждают, что обрабатываемые земли этих общин в настоящее время находятся под контролем азербайджанской стороны.
Административный руководитель общины Неркин Шоржа Арам Минасян сообщил изданию:
«Нет ни одного жителя, кто бы постоянно проживал здесь. Те, кто был, сейчас живут в Варденисе или Акунке. Когда наступит весна, жители приедут».
На вопрос о причинах отсутствия постоянного проживания — закрыты ли дороги — он ответил:
«Наверное, просто неудобно: сильные бураны, дороги перекрыты. Лично я живу в Варденисе. Такая ситуация уже два года. До 2020 года здесь проживало 13 семей, у нас 20 пригодных для проживания домов, люди занимались земледелием и животноводством».
Отвечая на вопрос о том, перешла ли часть сельскохозяйственных земель под контроль Азербайджана, Минасян отметил:
«С высот, где несут службу азербайджанцы, всё хорошо просматривается. То же самое видно и с нашей стороны. Между двумя горами расположены посты. В этом районе у нас нет пашни — это пастбища. Ранее эти территории, вплоть до границы советского периода, находились под нашим контролем, однако они продвинулись вперёд и заняли высоты — это наглядно видно. Люди не рискуют идти в тот участок, который контролируется как нами, так и азербайджанцами».
Административный руководитель общины Верин Шоржа Артём Ераносян отказался отвечать на вопросы, сославшись на болезнь. В свою очередь, глава общины Айрк Камо Казарян заявил:
«С этими вопросами обращайтесь в администрацию общины Варденис, мы не уполномочены отвечать на такие вопросы».