Տիրադավները պահանջում են, որ Վեհափառ Հայրապետը գնա Ազգային ժողով, եթե ոչ՝ ՔՊ-ին կոչ են անում զբաղվել դատաիրավական գործընթացի մեկնարկով
09/02/2026 12:39
Եկեղեցու դեմ արշավին միացած տիրադավների խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
Հայտարարությամբ նրանք դիմել են պատգամավորներին, որ Վեհափառ Հայրապետին հրավիրեն Ազգային ժողով։
«Թող ինքն արձագանքի բարձրացված հարցերին և առաջարկի հնարավոր ելքեր, որոնք հարիր կլինեն ազգային եկեղեցի համարվող ինստիտուտին։ Այդպես են վարվում օրինակ շատ ավելի փոքր խնդիրների դեպքում երկրի գլխավոր դատախազը, Ներքին գործոց կամ Պաշտպանության նախարարները և այլք»,- նշվում է տիրադավների հայտարարությունում։
Տիրադավներն ընդգծել են՝ եթե Վեհափառը չգնա Ազգային ժողով՝ պատգամավորները պետք է ստեղծեն համապատասխան հանձնաժողով, որը կզբաղվի Վեհափառ Հայրապետի ու իրենց ուխտին հավատարիմ հոգևորականների նկատմամբ դատաիրավական գործընթացի մեկնարկով։

Группа предателей требует, чтобы Верховный Патриарх пришёл в Национальное собрание, в противном случае они призывают "Гражданский договор" начать судебный процесс.
09/02/2026 12:56
Группа предателей, присоединившихся к кампании против Церкви, выступила с заявлением.
В нём они обратились к депутатам с просьбой пригласить Верховного Патриарха в Национальное собрание.
«Пусть он ответит на поднятые вопросы и предложит возможные пути решения, которые будут соответствовать институту, признанному национальной церковью. Так поступают, например, генеральный прокурор страны, министры внутренних дел или обороны и другие, даже в случае гораздо меньших проблем», — отмечается в заявлении группы.
Предатели подчеркнули, что если Верховный Патриарх не придёт в Национальное собрание, депутаты должны создать соответствующую комиссию, которая займётся инициированием судебного процесса в отношении Верховного Патриарха и духовенства, верного своему обету.