Տիրադավները պահանջում են, որ Վեհափառ Հայրապետը գնա Ազգային ժողով, եթե ոչ՝ ՔՊ-ին կոչ են անում զբաղվել դատաիրավական գործընթացի մեկնարկով
09/02/2026 12:39
Եկեղեցու դեմ արշավին միացած տիրադավների խումբը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
Հայտարարությամբ նրանք դիմել են պատգամավորներին, որ Վեհափառ Հայրապետին հրավիրեն Ազգային ժողով։
«Թող ինքն արձագանքի բարձրացված հարցերին և առաջարկի հնարավոր ելքեր, որոնք հարիր կլինեն ազգային եկեղեցի համարվող ինստիտուտին։ Այդպես են վարվում օրինակ շատ ավելի փոքր խնդիրների դեպքում երկրի գլխավոր դատախազը, Ներքին գործոց կամ Պաշտպանության նախարարները և այլք»,- նշվում է տիրադավների հայտարարությունում։
Տիրադավներն ընդգծել են՝ եթե Վեհափառը չգնա Ազգային ժողով՝ պատգամավորները պետք է ստեղծեն համապատասխան հանձնաժողով, որը կզբաղվի Վեհափառ Հայրապետի ու իրենց ուխտին հավատարիմ հոգևորականների նկատմամբ դատաիրավական գործընթացի մեկնարկով։

Treasonous demand for His Holiness to appear before the National Assembly, or call for Civil Contract to initiate judicial proceedings
09/02/2026 13:05
The treasonous who have joined the campaign against the Church have issued a statement.
In the statement, they appealed to members of parliament to invite His Holiness the Patriarch to the National Assembly.
“Let him respond to the issues raised and propose possible solutions appropriate for an institution regarded as a national church. This is what the country’s Prosecutor General, the Ministers of Internal Affairs or Defense, and others do, for example, even in the case of far less significant issues,” the statement of the treasonous says.
They stressed that if His Holiness does not appear before the National Assembly, the deputies should establish a special committee tasked with initiating legal proceedings against His Holiness and members of the clergy who are acting in violation of their vows.