Թանդիլյանը կոչ է անում Վենսին միջնորդել Բաքվում պահվող 20 հայերի ազատ արձակման համար
«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը դիվանագիտական ճանապարհով նամակ է փոխանցել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դեյվիդ Վենսին՝ խնդրելով միջնորդել Բաքվի բանտերում պահվող հայերի ազատ արձակման հարցում։
«Հարգելի՛ պարոն փոխնախագահ,
«Ապրելու երկիր» կուսակցության անունից ցանկանում եմ մեր հարգանքի հավաստիքը հղել Ձեզ՝ Հարավային Կովկասում Ձեր դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ։ Ձեր այցը Հայաստան և Ադրբեջան նշանակալի պահ է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության համար՝ այս անկայուն տարածաշրջանում և վճռորոշ հանգրվան՝ նրա ապագայի տեսանկյունից՝ անցած տարի հաստատված խաղաղության շրջանակներին հետևելու համատեքստում։ Ձեր այցը նաև եզակի հնարավորություն է ընձեռում լուծելու մի մարդասիրական խնդիր, որը շարունակում է ապակայունացնել տարածաշրջանը։
Մեր կուսակցությունը սերտորեն համագործակցել է Ռուբեն Վարդանյանի՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող մարդասերի, ձեռնարկատիրոջ և նվիրված քրիստոնյայի հետ, ով մինչ օրս պահվում է Բաքվի բանտում՝ 19 այլ հայերի հետ միասին։ Այդ անձինք, որոնք Լեռնային Ղարաբաղում ծառայել են իրենց համայնքներին, ենթարկվում են ծանր փորձությունների, որոնք բնութագրվում են «ցուցադրական դատավարություններով» և համակարգային մեկուսացմամբ։
Այսօր Ձեզ գրում եմ ոչ միայն որպես պարոն Վարդանյանի գործընկեր, այլև որպես մայր և որպես մեկը, ով կիսում է Ձեր խորը նվիրվածությունը արդարության, ողորմածության և հալածվածների պաշտպանության քրիստոնեական արժեքներին։ Այս մարդկանց ծանր վիճակը ոչ միայն քաղաքական վեճի առարկա է, այլև խորը բարոյական ճգնաժամ, որը հարվածում է արժանապատվության և արդարության քրիստոնեական իդեալներին։
Բաքվում նախատեսվող Ձեր հանդիպումներին նախապատրաստվելիս հարգանքով կոչ եմ անում Ձեզ 20 հայ բանտարկյալների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը դարձնել Ձեր դիվանագիտական առաքելության առաջնահերթությունը։ Նրանց վերադարձը հսկայական թեթևացման և արդարության զգացում կպարգևի հայկական Սփյուռքի հազարավոր ընտանիքների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում բնակվող նշանակալի և կենսունակ համայնքին։
Հարավային Կովկասում երկարատև և արժանապատիվ խաղաղությունը, որը ներկայիս վարչակազմի տարածաշրջանային ռազմավարության հիմնական նպատակն է, չի կարող կառուցվել մարդասիրական գործիչների շարունակական և անօրինական կալանքի վրա։ Այս անկայուն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ջանքերը կարող են հաջողության հասնել միայն այն դեպքում, երբ մարդասիրական հարցերը լիովին լուծված լինեն։ Ռուբեն Վարդանյանն իր կյանքը նվիրել է բարեգործությանը և մարդկային համերաշխությանը, և նրա բանտարկությունը բիծ է այն առաջընթացի վրա, որին տարածաշրջանը ձգտում է հասնել։
Որպեսզի «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախագիծը հաջողության հասնի, այն պետք է կառուցվի վստահության հիմքի վրա։ Այս պատանդների վերադարձի ապահովման միջոցով Միացյալ Նահանգները կամրապնդի իր դիրքը որպես վճռական և սկզբունքային խաղաղության միջնորդ՝ ապացուցելով, որ ամերիկյան դիվանագիտությունը մարդկային կյանքը գնահատում է նույնքան, որքան ռազմավարական միջանցքները։
Մենք հարգանքով կոչ ենք անում Ձեզ օգտագործել Ձեր պաշտոնի ողջ կշիռը՝ ապահովելու, որ այս մարդիկ վերամիավորվեն իրենց ընտանիքների հետ։ Այս հարցում Ձեր առաջնորդությունը կծառայի որպես հավատքի, ազատության և օրենքի գերակայության նկատմամբ Ամերիկայի անսասան նվիրվածության հզոր վկայություն»։

Тандилян призывает Вэнса содействовать освобождению 20 армян, удерживаемых в Баку
Председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян дипломатическим путём передала письмо вице-президенту США Джеймсу Дэвиду Вэнсу с просьбой выступить посредником в вопросе освобождения армян, содержащихся в тюрьмах Баку.
В письме, в частности, говорится:
«Уважаемый господин вице-президент,
От имени партии «Страна для жизни» позвольте выразить Вам наше уважение в связи с началом Вашей дипломатической миссии на Южном Кавказе. Ваш визит в Армению и Азербайджан является значимым моментом для внешней политики США в этом нестабильном регионе и ключевым этапом с точки зрения его будущего — в контексте реализации рамок мирного урегулирования, утверждённых в прошлом году. Этот визит также предоставляет уникальную возможность для решения одной гуманитарной проблемы, которая продолжает дестабилизировать регион.
Наша партия тесно сотрудничала с Рубеном Варданяном — всемирно известным филантропом, предпринимателем и преданным христианином, который по сей день содержится в бакинской тюрьме вместе с ещё 19 армянами. Эти люди, служившие своим общинам в Нагорном Карабахе, подвергаются тяжёлым испытаниям, характеризующимся "показательными судебными процессами" и системной изоляцией.
Сегодня я обращаюсь к Вам не только как коллега господина Варданяна, но и как мать, а также как человек, разделяющий Вашу глубокую приверженность христианским ценностям справедливости, милосердия и защиты гонимых. Тяжёлое положение этих людей является не просто предметом политического спора, но и глубинным нравственным кризисом, наносящим удар по христианским идеалам достоинства и справедливости.
В преддверии запланированных в Баку встреч уважительно призываю Вас сделать немедленное и безусловное освобождение 20 армянских заключённых приоритетом Вашей дипломатической миссии. Их возвращение принесёт огромное облегчение и чувство восстановления справедливости тысячам семей армянской диаспоры, в том числе значительной и активной общине в Соединённых Штатах.
Долговременный и достойный мир на Южном Кавказе, являющийся одной из ключевых целей региональной стратегии нынешней администрации, не может быть построен на продолжающемся и незаконном лишении свободы гуманитарных деятелей. Усилия по установлению устойчивого мира в этом нестабильном регионе могут увенчаться успехом лишь при полном решении гуманитарных вопросов. Рубен Варданян посвятил свою жизнь благотворительности и человеческой солидарности, и его заключение является пятном на том прогрессе, к которому стремится регион.
Для того чтобы проект "Путь Трампа к международному миру и процветанию" (TRIPP) оказался успешным, он должен быть основан на доверии. Обеспечив возвращение этих заложников, Соединённые Штаты укрепят свою позицию как решительного и принципиального посредника в деле мира, доказав, что американская дипломатия ценит человеческую жизнь не меньше, чем стратегические коридоры.
Мы с уважением призываем Вас использовать весь вес Вашего должностного авторитета, чтобы обеспечить воссоединение этих людей с их семьями. Ваше лидерство в этом вопросе станет мощным свидетельством неизменной приверженности Америки вере, свободе и верховенству закона».