Չեմ կարծում, որ դա իրենց կյանքում ինչ-որ բան փոխում է. ինչո՞ւ Թորոսյանն արցախցիներին չի անվանում բռնի տեղահանվածներ
09/02/2026 13:49
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանից լրագրողներն այսօր հետաքրքրվեցին՝ ինչո՞ւ չի ասում «Արցախից բռնի տեղահանվածներ», այլ շեշտում է՝ «տեղափոխվածներ»։
«Ես չեմ կարծում, որ դա իրենց կյանքում ինչ-որ բան փոխում է։ Ցանկացած ոք կարող է  իր իրավունքների համար քայլեր ձեռնարկել, մենք որևէ մեկի իրավունքները չենք սահմանափակում։ Բայց մենք  կենտրոնացած ենք մեր հայրենակիցներին ՀՀ-ում ինտեգրելու, իրենց մշտական հայրենիքը դարձնելու ուղղության վրա, ինչը հաջողությամբ անում ենք»,-ասաց Թորոսյանը։
Թորոսյանը նաև անդրադարձավ գերիների ազատ արձակմանը և նշեց, որ դա միշտ եղել է ՀՀ իշխանությունների առաջնային օրակարգում և միշտ բարձրաձայնվել է բոլոր մակարդակներում. «Այնպես չէ, որ այդ բարձրաձայնումները պետք է  տեղի ունենան տեսախցիկների առաջ։ Այդ քաղաքականության շնորհիվ վերջին շրջանում հնարավորություն է եղել  գերիների վերադարձ»։
Խոսելով ԱՄՆ փոխնախագահի ՀՀ այցից՝ Թորոսյանը շեշտեց, որ ՀՀ-ն խորացնում է իր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ. «Մենք ունենք նաև ռազմավարական մակարդակի հարաբերություններ և ոլորտային հարաբերություններ։ Ըստ էության, խաղաղության հռչակագրի ստորագրումից հետո արդեն իսկ տեղի են ունեցել դրական զարգացումներ։ Չեմ սիրում պաթետիկ բառեր օգտագործել, բայց ԱՄՆ փոխնախագահի այցը պատմական է»։

Я не думаю, что это что-то меняет в их жизни: почему Торосян не называет жителей Арцаха вынужденными переселенцами?
09/02/2026 14:55
Сегодня журналисты спросили министра труда и социальных вопросов Арсена Торосяна, почему он не использует термин «вынужденные переселенцы из Арцаха», а говорит просто «переселённые».
«Я не думаю, что это что-то меняет в их жизни. Каждый может предпринимать шаги для защиты своих прав, мы никому не ограничиваем права. Но мы сосредоточены на интеграции наших соотечественников в Армению, превращении её в их постоянную родину, и нам это успешно удаётся», — ответил Торосян.
Он также затронул вопрос освобождения пленных, подчеркнув, что это всегда было в приоритетах властей Армении и постоянно обсуждалось на всех уровнях. «Не обязательно, чтобы эти заявления делались перед камерами. Благодаря этой политике в последнее время появилась возможность вернуть пленных», — отметил министр.
Говоря о визите вице-президента США в Армению, Торосян подчеркнул, что страна углубляет отношения с США. «У нас есть как стратегические, так и отраслевые отношения. По сути, после подписания декларации о мире уже произошли позитивные изменения. Я не люблю использовать пафосные слова, но визит вице-президента США — исторический», — сказал он.