Օտար բջիջները կլանում են հայկականը․ հայտարարվեց Համահայկական հասարակական դաշինքի մեկնարկը (Տեսանյութ)
09/02/2026 12:45
Այսօր պաշտոնապես մեկնարկել են Համահայկական հասարակական դաշինքի աշխատանքները։
«Միասնաբար պետք է ելքեր փնտրենք ստեղծված այս գոյաբանական ճգնաժամից։ Ակնհայտ է, որ որևէ քաղաքական ուժ կամ հասարակական միավոր առանձին վերցրած ի վիճակի չէ հաղթահարելու այս խորքային ճգնաժամը։ Մեր առջև կանգնած են բազմաշերտ սպառնալիքներ և մարտահրավերներ»,-միջոցառման մեկնարկին հայտարարեց ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, պրոֆեսոր Ռուբեն Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ միասնականությունը ոչ միայն հնարավոր է, այլև փրկության և վերածննդի միակ ճանապարհն է։
«Մեզ անհրաժեշտ են արագ, խորքային և համակարգային լուծումներ ու փոփոխություններ, որոնք կունենան հենքային և երկարաժամկետ ազդեցություն մեր պետության և ողջ հայության համար։ Մենք պարտավոր ենք սկսել մտածել և գործել որպես մեկ միասնական մարմին»,- ընդգծեց նա։
Դեսպանը կարևորեց հասարակության հետ նպատակային աշխատանքի մեկնարկը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին «օտար, ապազգային, երբեմն հակապետական բջիջներ են ներարկվել մեր հասարակական մարմնի մեջ»։ Նրա ձևակերպմամբ՝ առաջնային խնդիր է դառնում հասարակական «իմունային համակարգի» վերականգնումը։
Ռուբեն Կարապետյանի համոզմամբ՝ պետականակենտրոն, հայակերտ և հայամետ հասարակության ձևավորման միջոցով հնարավոր կլինի կառուցել իսկապես ազգային պետություն՝ ընդգծելով, որ դա դաշինքի առաջնային առաքելություններից մեկն է։

“Foreign cells are absorbing the Armenian body”: launch of the Pan-Armenian Public Alliance announced
09/02/2026 12:57
The Pan-Armenian Public Alliance officially launched its activities today.
“Together, we must seek ways out of this existential crisis. It is obvious that no political force or public entity, taken separately, is capable of overcoming it. We are facing multifaceted threats and challenges,” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia, Professor Ruben Karapetyan, said at the opening of the event.
According to him, unity is not only possible but is also the only path to salvation and revival.
“We need rapid, deep, and systemic solutions and changes that will have a fundamental and long-term impact on our state and on all Armenians. We must begin to think and act as a single, unified body,” Karapetyan emphasized.
He stressed the importance of launching targeted work with society, noting that in recent years “foreign, anti-national, and at times anti-state cells have been injected into our public body.” In his words, restoring the public “immune system” has become a primary task.
Ruben Karapetyan expressed confidence that by forming a state-centered, Armenian-built, and pro-Armenian society, it will be possible to build a truly national state, underscoring that this is one of the alliance’s key missions.