«Կոնֆլիկտի միջավայրում այդ խնդիրը անլուծելի է». Փաշինյանը՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի մասին
10/02/2026 22:44
Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում  պատասխանեց Բաքվի բանտում ապօրինաբար պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վերադարձի մասին հարցին.
«Այդ վճիռներն ինձ համար անձնապես էլ, մարդկայնորեն էլ, քաղաքական առումով էլ շատ ցավալի ու ծանր են, բայց պետք է հասկանալ, որ կոնֆլիկտն ունի իներցիա, որը հնարավոր չէ մեկ լծակի գործադրմամբ կանգնեցնել»,- ասաց նա։
Փաշինյանը կրկին պնդեց, թե հարցի լուծումը խաղաղությունն է։
«Որովհետև խաղաղությունն է այն միջավայրը, որում հնարավոր է այդ խնդիրը լուծել։ Կոնֆլիկտի միջավայրում այդ խնդիրը անլուծելի է»,- ասաց նա։

«В условиях конфликта эта проблема неразрешима»: Пашинян — о возвращении военно-политического руководства Арцаха
Премьер-министр Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению ответил на вопрос о возвращении военно-политического руководства Арцаха, незаконно удерживаемого в бакинской тюрьме.
«Эти приговоры для меня лично — и по-человечески, и в политическом смысле — крайне болезненны и тяжёлы. Однако необходимо понимать, что конфликт обладает инерцией, которую невозможно остановить применением одного-единственного рычага», — заявил он.
Пашинян вновь подчеркнул, что решением проблемы является достижение мира.
«Потому что именно мир — это та среда, в которой возможно решить эту проблему. В условиях конфликта она неразрешима», — отметил премьер-министр.