Ինչ գրառում է կատարել ԱՄՆ փոխնախագահը Հայոց ցեղասպանության թանգարանի Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
ԱՄՆ փոխնախագահին դիմավորել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը:
Էդիտա Գզոյանը Ջեյ Դի Վենսին և նրա տիկնոջը ուղեկցել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով դրա կառուցման պատմությունը:
Ջեյ Դի Վենսը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Էդիտա Գզոյանը պատմել է նաև Հուշապատի մասին, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի հայանպաստ գործունեության մասին պատմելով՝ նա շեշտել է, որ նրանց կատարած աշխատանքի շնորհիվ ամերիկյան հասարակությունը քաջածանոթ էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցող հայերի կոտորածներին, և որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև հարգանքի տուրք էր այդ մարդկանց հիշատակին:
Նա անդրադարձ է կատարել նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Այցի ավարտին ԱՄՆ փոխնախագահը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, նշելով՝ «Կորցրած կյանքերի հանդեպ խորին հարգանքի հիշատակով մենք պատվում ենք հայ ժողովրդի տոկունությունն ու անսասան ոգին։ Թող Ամերիկան և Հայաստանը միասին ձգտեն խաղաղության և փոխըմբռնման ապագայի»:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը Ջեյ Դի Վենսին է փոխանցել Հայոց ցեղասպանության և Արցախի հիմնախնդրի մասին գրքեր:

What did the U.S. Vice President write in the Armenian Genocide Museum’s guestbook?
U.S. Vice President JD Vance, who arrived in Armenia on an official trip, visited the Armenian Genocide Memorial Complex with his wife, Usha Vance.
The U.S. Vice President was welcomed by the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Edita Gzoyan, the Minister of Education, Science and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, and the U.S. Chargé d'Affaires ad interim to the Republic of Armenia, David Allen.
Edita Gzoyan accompanied JD Vance and his wife to the Armenian Genocide Memorial, presenting the history of its construction.
JD Vance laid a wreath at the memorial commemorating the victims of the Armenian Genocide, after which the guests laid flowers at the eternal flame and observed a minute of silence in honor of the innocent victims.
Edita Gzoyan spoke about the Memorial Wall, which contains small jars of soil from the graves of foreign public figures, politicians, intellectuals, and missionaries who protested the massacres of Armenians committed by the Turkish government in the late 19th and early 20th centuries. Speaking about the pro-Armenian activities of Henry Morgenthau and Clara Barton, she emphasized that thanks to their work, the American public was well aware of the massacres of Armenians in the Ottoman Empire, and that the recognition of the Armenian Genocide by the United States was also a tribute to the memory of these people. She also touched upon the stories of the three khachkars in the Tsitsernakaberd area commemorating Armenians killed during the massacres organized by the Azerbaijani government in the cities of Sumgait, Kirovabad (Gandzak), and Baku at the end of the last century, and the five freedom fighters buried in front of the Memorial during the Artsakh War, emphasizing the connection between what happened and the Armenian Genocide.
At the end of the visit, the U.S. Vice President signed the guestbook of the Armenian Genocide Museum. He wrote: “In solemn remembrance of the lives lost, we honor the resilience and enduring spirit of the Armenian people. May America and Armenia strive for a future of peace and understanding together.”
Expressing gratitude for the visit, Museum Director Edita Gzoyan presented JD Vance with books on the Armenian Genocide and the Artsakh issue.