«Ալեկոծության մեջ է մեր առագաստը, սակայն վախը չի պատել մեզ». Սրբոց Ղևոնդյանց քահանայից տոնին Մայր Աթոռում Սուրբ Պատարագ մատուցվեց (տեսանյութ)
10/02/2026 17:15
Այսօր՝ Մեծ Պահքի նախընթաց երեքշաբթի օրը, նշվում է Սրբոց Ղևոնդյանց քահանայից տոնը։ Մայր Եկեղեցին այսօր ավանդաբար նշում է որպես քահանայաց դասի տոն։ Այսօր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ՝ ձեռամբ  Մասյացոտնի թեմի հոգևոր սպասավոր Տեր Եզնիկ քահանա Մարդիրյանի։
Տեր Հայրն իր քարոզում ընդգծեց՝ չնայած տոնի բերկրալի խորհրդին՝ մեր սրտերը ծանրացած են. «Ալեկոծության մեջ է մեր առագաստը, բայց վախը չի պատել մեզ»։
Ճնշումները եկեղեցու ու եկեղեցականների հանդեպ նույնն են, ժամանակաշրջաններն են տարբեր։ Տեր Եզնիկը վստահ է՝  նպատակը մեկն է ՝ ջլատել ժողովրդի ինքնությունը, սասանել եկեղեցականների հավատը, թուլացնել կամքը, սակայն Մայր Աթոռն ու հոգևորականներն անսասան են։
Սաղմոսավանքի հոգևոր հովիվ Տեր Փառեն քահանա Առաքելյանը նշում է՝ Ղևոնդյանց քահանաները փոխանցում են տոկուն մնալ։
Հոգևոր եղբայրներին, ովքեր չեն լքել տունն ու իրենց հոգևոր հորը՝ Տեր Հայրը կոչ է անում շատ աղոթել։
Տեր Փառենի խոսքով՝ Վեհափառը հայրաբարար է մոտենում բոլորին, բայց հայրը ոչ միայն սիրող է լինում, ոչ միայն ներող է լինում, այլև պատժող է լինում։
Ախթալայի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Տեր Հեթում քահանա Թարվերդյանը նշում է՝ յուրաքանչյուր հոգևորական իր ծխում պատրաստ է զոհողությունների, Տեր Հայրը վստահ է՝ բոլոր մարտահրավերները կլուծվեն։
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Ռուբեն Վարդապետ Զարգարյանն ընդգծում է՝ պետք է հետևել Ղևոնդյանց քահանաների օրինակին՝ չճկվել հավատամքը փոխելու պարտադրանքի ու սպառնալիքների առջև։
Չնայած բոլոր ճնշումներին՝ Վեհափառ Հայրապետն անսասան է, հոգևորականները՝ աներեր։

«Наш парус в смятении, но страх нас не охватил» — в Первопрестольном Эчмиадзине прошла Божественная литургия по случаю Дня памяти Святых священников Гевондянов (видео)
10/02/2026 18:38
Сегодня, во вторник перед Великим постом, отмечается праздник святых священников Гевондянц. Традиционно Церковь отмечает этот день как День всех священников. В Первопрестольном Святом Эчмиадзине была отслужена Святая и Бессмертная Литургия, которую провел духовный пастырь Масиацотнской епархии отец Езник Мардирян.
В своей проповеди отец подчеркнул, что, несмотря на торжественное значение праздника, сердца наших верующих обременены тяжестью:
«Наш парус в смятении, но страх нас не охватил».
Преследования Церкви и духовенства остаются прежними, меняются лишь времена. Отец Езник уверен: цель одна — разрушить идентичность народа, поколебать веру духовенства, ослабить волю, однако Первопрестольный Эчмиадзин и духовенство остаются непоколебимыми.
Духовный наставник Сагмосаванка отец Парен Аракелян отмечает, что священники Гевондянц передают пример стойкости.
Отец призывает духовных братьев, которые не покинули дом и своего духовного отца, усердно молиться. По словам отца Парена, Католикос относится к каждому с отеческой заботой, но отец не только любящий и прощающий, но и наставляющий через наказание.
Духовный пастырь Ахталы и соседних деревень отец Хетум Тарвердян подчёркивает, что каждый священнослужитель в своей общине готов к жертвам, и святой отец уверен, что все вызовы будут преодолены.
Местоблюститель главы Масиацотнской епархии архимандрит отец Рубен Заргарян отметил, что необходимо следовать примеру священников Гевондянц — не поддаваться давлению, заставляющему изменить веру, и не поддаваться угрозам.
Несмотря на все давления, Католикос остаётся непоколебимым, духовенство — стойким.