«Այն մասին է, թե ինչպես պետք հագնվել իրականում․ դեմքերին ուշադրություն մի դարձրեք` կոկիկություն և հագուստի գույն ու ոճ...»
Հայկական PR ասոցիացիայի նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանը գրում է․
«Պետական բարձր մակարդակի այցերի ժամանակ հագուստը պարզապես անձնական ընտրություն չէ․ դա դիվանագիտական հաղորդակցություն է և պետության ներկայացման լեզու։ Յուրաքանչյուր դետալ՝ մազից մինչև կոշիկ, հաղորդագրություն է փոխանցում միջազգային հանրությանը՝ որքան ենք մենք լրջորեն վերաբերվում պետական արարողակարգին։
Այսպիսի հանդիպումներում casual կամ չափազանց անհատական ոճային շեշտերը (օրինակ՝ ոչ արարողակարգային աքսեսուարներ, ոչ կառուցվածքային հագուստ, առօրյա ոճ) թուլացնում են պետական ներկայացուցչականության զգացողությունը և հանդիպումը տեղափոխում անձնական, ոչ ինստիտուցիոնալ դաշտ։
Պաշտոնյաները պետք է հիշեն՝ նրանք այդ պահին ոչ թե անհատ են, այլ պետության տեսանելի խորհրդանիշ։
Ուստի կարևոր է․
ընտրել խիստ դասական, կառուցվածքային և արարողակարգային հագուստ,
խուսափել casual կամ ուժեղ անհատական դետալներից,
մտածել ոչ թե «ինչն է հարմար», այլ «ինչ հաղորդագրություն է ստանում աշխարհը»։
Պետությունը ներկայացնելը սկսվում է մանրուքներից։ Իսկ պետական մշակույթը ձևավորվում է հենց նման տեսանելի պահերից։
Հ.Գ. Երկրորդ լուսանկարն այն մասին է, թե ինչպես պետք հագնվել իրականում։ Դեմքերին ուշադրություն մի դարձրեք` կոկիկություն և հագուստի գույն ու ոճ...»։

О том, как нужно одеваться на самом деле: не обращайте внимание на лица — аккуратность, цвет и стиль одежды…
Президент Армянской PR-ассоциации Астхик Аветисян пишет:
«Во время визитов на государственном высоком уровне одежда — это не просто личный выбор; это дипломатическая коммуникация и язык представления государства. Каждая деталь — от волос до обуви — передает международной аудитории сообщение о том, насколько серьезно мы относимся к государственной церемонии.
На таких встречах casual или чрезмерно индивидуальные стилистические акценты (например, нецеремониальные аксессуары, неконструированная одежда, повседневный стиль) ослабляют ощущение государственной представительности и переводят встречу в личную, неинституциональную плоскость.
Должны помнить: в этот момент чиновники — не просто личности, они — видимый символ государства.
Поэтому важно:
▪️ выбирать строго классическую, структурированную и церемониальную одежду,
▪️ избегать casual или сильно индивидуальных деталей,
▪️ думать не о «что удобно», а о «какое сообщение получает мир».
Представление государства начинается с мелочей. А государственная культура формируется именно через такие видимые моменты.
P.S. Второе фото иллюстрирует, как нужно одеваться на самом деле. Не обращайте внимания на лица — важны аккуратность, цвет и стиль одежды…»