Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան պատմական էր, իսկ պատմությունը, ինչպես միշտ, գրքերով է պահպանվում. նախագահի աշխատակազմ
10/02/2026 11:51
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հայաստան պատմական էր, իսկ պատմությունը, ինչպես միշտ, գրքերով է պահպանվում։ Խորհրդանշական էր տեսարանը, երբ փոխնախագահի որդին ինքնաթիռի շարժասանդուղքով իջնում էր՝ գիրքը ձեռքին, գրված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջում:
«Գրքերը խոսուն լռությամբ ուղեկիցներ են անգամ պաշտոնական ընդունելությունների ընթացքում, ինչի մասին էր նաև նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ու վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի զրույցը՝ ինչ են կարդում հիմա, որ գիրքն են ավարտել երեկ, ու ինչու է կարդալը կարևոր։
Փետրվարի 19-ի՝ Գիրք նվիրելու օրվան ընդառաջ հիշեցումը պարզ է․ կարդալը ոչ միայն ինքնակրթություն և հետաքրքիր ժամանց է, այլև մշակույթ փոխանցելու ձև»։

Визит Джей Ди Вэнса в Армению был историческим, а историю, как всегда, сохраняется в книгах — администрация президента Армении
10/02/2026 12:13
Визит вице-президента США Джей Ди Вэнса в Армению был историческим, а историю, как всегда, сохраняют книги. Символичным был момент, когда сын вице-президента спускался по трапу самолёта с книгой в руках, отмечается на странице администрации президента Армении в Facebook.
«Книги являются выразительными спутниками даже во время официальных приёмов, о чём шла речь в разговоре президента Ваагна Хачатуряна с супругой премьер-министра Анной Акопян — о том, что они сейчас читают, какую книгу закончили вчера и почему чтение важно.
Напоминание перед Днём дарения книг 19 февраля простое: чтение — это не только самообразование и интересное времяпрепровождение, но и способ передачи культуры».