363 մլրդ դրամի ստվերային շրջանառություն ենք բացահայտել. ՊԵԿ նախագահ
Ստվերը  զգալիորեն նվազել է, որը չափում ենք մի քանի ցուցանիշներով. 2025–ին ՀԴՄ կտրոնների  քանակը և դրանց գումարը երկնիշ բարձր աճեր են գրանցել՝ 18% և մոտ 15%, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։
«Այստեղ ավելի հետաքրքիր են անկանխիկ գործարքները, որոնք անշեղորեն մեծանում են մեր գործարքների մեջ, ունենք քանակի 51.4% աճ և հասույթների 30.6% աճ։ Սրանք բոլորը առաջանցիկ են մեր տնտեսական զարգացումներից, ինչը նույնպես խոսում է վարչարարության արդյունավետության և ստվերի դեմ պայքարի արդյունավետության մասին։
Հակոբյանը նշեց, որ 2025 թվականին 2756 չգրանցված աշխատողներ են հայտնաբերել, որը մոտ 700-ով ավելի է 2024 թվականից։
«Մյուս գործիքը, որի մասին պարբերաբար շահարկումներ են լինում, մեր օպերատիվ գործողություններով ստվերի դեմ պայքարն է։ Այստեղ ունենք բավական մեծ բացահայտումներ, բացահայտված ստվերային շրջանառությունը 363 միլիարդ է, որը 44%-ով բարձր է 2024 թվականից, թաքցված առքը՝ 124 միլիարդ, որը 29%-ով է բարձր 2024 թվականից, և վերականգնումը՝ 37 միլիարդ, որը 4%-ով է բարձր։ Ընդ որում, այստեղ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների քանակը 22%-ով նվազել է։ Նաև թվային հետախուզության գործիքների դերն ենք անշեղորեն բարձրացրել»,– ընդգծեց ՊԵԿ նախագահը։

Мы выявили теневой оборот в размере 363 млрд драмов — председатель КГД
Теневой сектор значительно сократился, что оценивается по нескольким показателям. В 2025 году количество и сумма чеков фискальных регистраторов (ФР) показали двузначный рост — 18% и около 15% соответственно, заявил на пресс-конференции председатель Комитета государственных доходов Республики Армения Эдуард Акопян.
«Особый интерес представляют безналичные операции, которые непрерывно растут в общем объёме наших транзакций: рост по количеству — 51,4%, по доходам — 30,6%. Всё это отражает прогресс нашей экономики и говорит о высокой эффективности управления и борьбы с теневым сектором», — отметил Акопян.
Он добавил, что в 2025 году было выявлено 2 756 незарегистрированных работников, что примерно на 700 больше, чем в 2024 году.
«Другой инструмент, о котором периодически ведутся обсуждения, — это борьба с теневым сектором с помощью оперативных мероприятий. Здесь мы имеем значительные результаты: выявленный теневой оборот составил 363 млрд драмов, что на 44% больше, чем в 2024 году; скрытые сделки — 124 млрд драмов, что на 29% выше показателя 2024 года; восстановленные средства — 37 млрд драмов, что на 4% больше. При этом количество оперативно-розыскных мероприятий сократилось на 22%. Также мы систематически усилили роль инструментов цифровой разведки», — подчеркнул председатель Комитета государственных доходов Республики Армения.