Այո՛, երկու համալսարանում ես միաժամանակ սովորել եմ, այդ ընթացքում էլ՝ երեխա ունեցել, անհավատալի է, բայց այդպես է. Անահիտ Ավանեսյան (Տեսանյութ)
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ իրեն հաճախ են թիրախավորում և այս անգամ էլ մամուլում անդրադարձել են իր անցած կրթական ճանապարհին։
«Կասկածելի եք համարել, որ ես միաժամանակ սովորել եմ և ավարտել եմ թե՛ Պետական համալսարանը, թե Ամերիկյան համալսրանը։ Այո՛, երկու համալսարանում էլ ես միաժամանակ մագիստատուրան սովորել եմ, այդ ընթացքում էլ երեխա եմ ունեցել, հավելյալ դա էլ հասցրել եմ անել»,-ասաց նա։
Նախարարը նշեց, որ ԵՊՀ բակալավրը ավարտել է գերազանցության դիպլոմով, մագիստրատուրան ևս գերազանցութամբ է ավարտել, նաև ԵՊՀ LLM ծրագիրն է ավարտել։
«Մշտապես մի քանի ծրագրերում ընդգրկված եմ եղել՝ աշխատել, սովերել, երեխա ունեցել, դաստիարակել, երևի թե անհավատալի է, բայց այդպես է»,-ասաց նա։
Ի դեպ, Ավանեսյանը պնդեց, որ բավականին մեծ պետպատվերներ ընդունող դեղագործական «Արֆարմացիան» ՓԲԸ-ում, որի տնօրենը մայրն է որևէ շահերի բախում չկա, ամեն ինչ թափանցիկ է։

Да, я одновременно училась в двух университетах и при этом родила ребёнка — это невероятно, но так оно и было, — министр здравоохранения Армении (видео)
11/02/2026 14:48
Министр здравоохранения Ананит Аванесян заявила, что часто подвергается критике, и на этот раз в прессе обратили внимание на её образовательный путь.
«Вы посчитали сомнительным, что я одновременно училась и окончила как Государственный университет, так и Американский университет. Да, я одновременно проходила магистратуру в обоих университетах и при этом родила ребёнка, и при этом всё успела», — сказала она.
Министр подчеркнула, что бакалавриат ЕГУ она окончила с дипломом с отличием, магистратуру также окончила с отличием, а также окончила программу LLM ЕГУ.
«Я постоянно была вовлечена в несколько программ одновременно — работала, училась, родила ребёнка, воспитывала его. Возможно, это кажется невероятным, но это так», — добавила Аванесян.
Кроме того, Аванесян отметила, что в фармацевтической компании ЗАО «Арфармация», которая принимает довольно крупные государственные заказы, где директором является её мать, конфликта интересов нет — всё происходит прозрачно.