Մոսկվայում դատել են Telegram-ին ու խոշոր տուգանք սահմանել
Մոսկվայի դատարանը «Տելեգրամ» հավելվածին մեղավոր է ճանաչել վարչական իրավախախտում կատարելու մեջ և տուգանել ընդհանուր 10,8 միլիոն ռուբլու չափով։
Ինչպես հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն, «Տելեգրամ» հավելվածի նկատմամբ սկզբում 3,8 միլիոն ռուբլու տուգանք է նշանակվել ՝ ՌԴ ԶՈՒ մասին կեղծ տեղեկություններ հրապարակելու և դրանք չհեռացնելու, ինչպես նաև ալկոհոլային և ծխախոտային արտադրանքի վաճառք իրականացնելու, անձնական տվյալների հրապարակման համար։
Ավելի ուշ դատարանը «Տելեգրամ» հավելվածին մեղավոր է ճանաչել նաև ծայրահեղականության կոչ պարունակող տեղեկատվությունը չհեռացնելու մեջ և տուգանքն ավելացրել է ևս 7 միլիոն ռուբլով՝ այսպիսով այն հասցնելով  10,8 միլիոն ռուբլու։

Суд в Москве оштрафовал Telegram на 10,8 млн рублей
Суд в Москве признал мессенджер Telegram виновным в неудалении контента, запрещенного к распространению в России. Мессенждер оштрафовали в целом на 10,8 млн рублей. Об этом сообщает пресс-служба судов общей юрисдикции Москвы.
«Постановлениями Таганского районного суда города Москвы от 11 февраля 2026 года Telegram Messenger Inc. признан виновным в совершении административного правонарушения, предусмотренного ст. 13.41 КоАП РФ (нарушение порядка ограничения доступа к информации, информационным ресурсам, доступ к которым подлежит ограничению в соответствии с законодательством Российской Федерации об информации, информационных технологиях и о защите информации, (или) порядка удаления указанной информации)», - следует из публикации.
Отмечается , что по первому правонарушению мессенджеру назначили штраф в размере 3,8 млн руб., а по второму — в размере 7 млн рублей.