Առաջիկա օրերին Հայաստանն ԱՄՆ-ին կփոխանցի TRIPP-ի նախագծի հետ կապված դիտարկումները. Նիկոլ Փաշինյան
Առաջիկա օրերին Հայաստանն ԱՄՆ-ին կփոխանցի TRIPP-ի նախագծի հետ կապված դիտարկումները, ԱԺ-ում ասյ մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Համաձայնագրի նախագիծը, նրա խոսքով, հիմնված է լինելու երկու երկրների կառավարությունների հաստատած իրագործման շրջանակի վրա։
«Ամբողջ ծավալով ընթանում է Հրազդանում արհեստական բանականության կենտրոնի ստեղծումը, տեղյակ եք, որ ԱՄՆ փոխնախագահն էլ հայտարարեց, որ այնտեղ պոտենցիալ են տեսնում, որ ներդրումների ծավալը կարող է հասնել մինչև 4 միլիարդ դոլար»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ սկսվել է նախագծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունն ու գնահատումը, որը շատ կարևոր է նախագծի իրագործման համար։
«Հաջորդիվ մենք կտեսնենք, թե ինչպես ենք շարունակում մեր համագործակցությունը միջուկային էներգետիկայի ոլորտում, այստեղ մի քանի գործընկերների հետ ունենք երկխոսություն, որոշում կկայացնենք այն նախագծի օգտին, որն առավելագույնս համապատախանում է ՀՀ շահերին»,- նշեց նա։

В ближайшие дни Армения передаст США свои наблюдения, связанные с проектом TRIPP — Никол Пашинян
В ближайшие дни Армения передаст США свои наблюдения, связанные с проектом TRIPP, заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном собрании.
По его словам, проект соглашения будет основан на утвержденной правительствами обеих стран рамочной программе реализации.
«В полном объеме продолжается создание Центра искусственного интеллекта в Раздане. Как вы знаете, вице-президент США также отметил, что там видят потенциал, и объем инвестиций может достигнуть 4 миллиардов долларов», — сказал Пашинян.
Премьер добавил, что начались технико-экономические исследования и оценки проекта, которые имеют ключевое значение для его реализации.
«Далее мы посмотрим, как будем продолжать сотрудничество в области ядерной энергетики. В этой сфере у нас идет диалог с несколькими партнерами, и мы примем решение в пользу того проекта, который максимально соответствует интересам Армении», — подчеркнул он.