Առաջիկա օրերին Հայաստանն ԱՄՆ-ին կփոխանցի TRIPP-ի նախագծի հետ կապված դիտարկումները. Նիկոլ Փաշինյան
Առաջիկա օրերին Հայաստանն ԱՄՆ-ին կփոխանցի TRIPP-ի նախագծի հետ կապված դիտարկումները, ԱԺ-ում ասյ մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Համաձայնագրի նախագիծը, նրա խոսքով, հիմնված է լինելու երկու երկրների կառավարությունների հաստատած իրագործման շրջանակի վրա։
«Ամբողջ ծավալով ընթանում է Հրազդանում արհեստական բանականության կենտրոնի ստեղծումը, տեղյակ եք, որ ԱՄՆ փոխնախագահն էլ հայտարարեց, որ այնտեղ պոտենցիալ են տեսնում, որ ներդրումների ծավալը կարող է հասնել մինչև 4 միլիարդ դոլար»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ սկսվել է նախագծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունն ու գնահատումը, որը շատ կարևոր է նախագծի իրագործման համար։
«Հաջորդիվ մենք կտեսնենք, թե ինչպես ենք շարունակում մեր համագործակցությունը միջուկային էներգետիկայի ոլորտում, այստեղ մի քանի գործընկերների հետ ունենք երկխոսություն, որոշում կկայացնենք այն նախագծի օգտին, որն առավելագույնս համապատախանում է ՀՀ շահերին»,- նշեց նա։

Armenia to submit TRIPP draft observations to U.S. in coming days: Nikol Pashinyan
Armenia will submit its observations on the draft TRIPP agreement to the United States in the coming days, Prime Minister Nikol Pashinyan announced at the National Assembly.
He noted that the draft agreement will be based on the implementation framework approved by the governments of the two countries.
“The establishment of an artificial intelligence center in Hrazdan is in full swing. You are aware that the U.S. Vice President also stated that they see significant potential in the project and that the volume of investments could reach up to $4 billion,” Pashinyan said.
According to the prime minister, the project’s feasibility study and assessment phase has already begun, which he described as a crucial step toward implementation.
“We will then determine how to proceed with our cooperation in the nuclear energy sector. We are maintaining a dialogue with several partners and will make a decision in favor of the project that best aligns with Armenia’s interests,” he noted.