Քննչականը և դատախազությունը Սամվել Կարապետյանին հնարավորություն չեն տվել տեսաուղերձով հանդես գալ
«Սամվել Կարապետյանի՝ հրապարակային խոսքով հանդես գալու սահմանափակումը վերացվել է, սակայն տեսաձայնային ուղերձով հանդես գալու հնարավորությունը որևէ կերպ ամրագրված չէր»,- 24news.am-ի հետ զրույցում ասել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով այսօր կուսակցության շնորհանդեսին ԱԲ-ի կողմից ստեղծված Սամվել Կարապետյանի տեսաուղերձին և մամուլում շրջանառվող լուրերին։
Վարդևանյանը ընդգծել է, որ նշված հարցի վերաբերյալ դիմում-հարցում է ներկայացվել թե՛ քննչական մարմնին, թե՛ հսկող դատախազին, որպեսզի հնարավորություն ընձեռվեր, որ Սամվել Կարապետյանը հրապարակային հենց տեսաձայնային ուղերձով հանդես գար։
«Սակայն քննչական մարմնից ստացված պատասխանը, ըստ էության, համարժեք էր մերժմանը, իսկ դատախազությունից մինչ օրս որևէ պատասխան չի ստացվել։ Ու, ելնելով այն իրավիճակից, որ Սամվել Կարապետյանի դեպքում շուրջ 200 օր կալանքն է եղել որպես խափանման միջոց, բացառապես «մեր ձևով եկեղեցու պաշտպանությանը մասնակցելու» արտահայտության համար, կարծում եմ, առավել քան հստակ է, թե փաստաբանական թիմը ինչ դիրքորոշում պետք է ունենար․ արդյոք նման տեսաուղերձը թույլատրելի կլինե՞ր, թե՞ ոչ, արդյոք կհանդիսանա՞ր որպես խափանման միջոցի պայմանների հնարավոր խախտում, թե՞ ոչ։
Դրա համար կարող ենք արձանագրել, որ քննչականը և դատախազությունը չեն տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին՝ հանդես գալ տեսաուղերձով։ Բայց, միգուցե նաև հենց այս քննարկումը լավ առիթ է արձանագրելու այն, որ Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումը, որը սկիզբ է առել 2025 թվականի հունիսի 17-ին, արդեն վերածվել է մեկ այլ բնույթի քաղաքական հետապնդման, քանի որ Կարապետյանը, հանդիսանալով քաղաքական գործընթացի ակտիվ մասնակից, ունի անհավասար պայման՝ ելնելով հենց քաղաքական հետապնդումից, որն էլ իրականացվում է մեկ այլ քաղաքական ուժի կողմից ձևավորված իշխանության ներկայացուցիչների կողմից։ Հետևաբար, ստեղծված իրավիճակում, երբ խափանման միջոցն արդեն շուրջ 8 ամիս է, ինչ կիրառված է, և ոչ մի անգամ դրա նույնիսկ նվազագույն մեկնաբանման տիրույթում խախտման մասին խոսք չի եղել, ակնհայտ է, որ Կարապետյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը պետք է վերացվի անհապաղ, նաև ելնելով քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների, մրցակցության, հավասարության երաշխիքների ապահովման տեսանկյունից»,- ասել է նա։

Следственный комитет и прокуратура не предоставили Самвелу Карапетяну возможности выступить с видеообращением
12/02/2026 20:00
«Ограничение на публичное выступление Самвела Карапетяна было снято, однако возможность выступить с видеообращением официально не была закреплена», — заявил 24news.am адвокат Арам Вардеванян, комментируя видеоролик Самвела Карапетяна, подготовленный с использованием искусственного интеллекта к сегодняшней презентации партии, а также появившиеся в СМИ сообщения.
Вардеванян подчеркнул, что по этому вопросу были направлены обращения как в следственные органы, так и в надзорную прокуратуру с просьбой предоставить возможность Карапетяну выступить именно с видеообращением.
«Однако ответ следственных органов, по сути, был отказом, а от прокуратуры до сих пор ответа не поступило. Учитывая, что около 200 дней к Самвелу Карапетяну применялась мера пресечения в виде ареста исключительно за выражение «участвовать в защите церкви по-своему», становится более чем очевидно, какую позицию должна занять его адвокатская команда: допустимо ли такое видеовыступление, будет ли оно нарушением условий меры пресечения или нет», — отметил он.
Адвокат добавил, что следственные органы и прокуратура фактически не предоставили Самвелу Карапетяну возможность выступить с видеообращением. При этом, по его мнению, эта ситуация демонстрирует, что политическое преследование Карапетяна, начавшееся 17 июня 2025 года, приобрело иной характер, поскольку, будучи активным участником политического процесса, Карапетян находится в неравных условиях из-за самого факта политического давления, осуществляемого представителями власти, сформированной другой политической силой».
«В сложившейся ситуации, когда мера пресечения применяется уже около 8 месяцев и ни разу не было даже намёка на её нарушение, очевидно, что она должна быть немедленно отменена, исходя также из соображений соблюдения политических и гражданских прав, обеспечения конкуренции и равенства», — подчеркнул Вардеванян.