Դուք ինձ չեք պատժում, իմ երեխաներին եք պատժում, ես Վրաստանում մի անգամ տուն կորցրել եմ, բայց Հայաստանում տուն կորցնողը չեմ. Վահագն Չախալյան
12/02/2026 17:38
«Սրբազան պայքարի» գործով դատական նիստում Վահագն Չախալյանն անդրադարձավ իր խափանման միջոց կալանքի փոփոխության հարցին։
«Փաստաբանները միջնորդում են, որ այս խափանման միջոցը փոխեք։ Հիմա դուք ոչ թե ինձ եք պատժում, այլ իմ երեխաներին։ Խոսքը այս 20 օրերի մասին չէ»,– դիմելով դատավորին՝ ասաց Չախալյանը։
Նրա խոսքով՝ կալանքը իրականում պատիժ է, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչպես է այն ներկայացվում․ «Սա պատիժ է։ Դուք կարող եք սա արդարադատություն կոչել, բայց սա պատիժ է, երբ անմեղ մարդուն եք դատում։ Բայց հարցն արդեն սոցիալական է։ Երբ մարդը մեկ ամիս է նստում, մի բան է ֆինանսական խնդիրները լուծելը, երբ արդեն 5–8 ամիս է, մեկ տարի է, ամեն ինչ բարդանում է»։
Չախալյանը նշեց, որ ընտանիքը հայտնվել է ծանր կացության մեջ․ «Կինս հազիվ է հասցնում երեխաներին դպրոց տանել-բերել, շատ անգամ նույնիսկ չի հասցնում։ Աշխատելու մասին էլ չեմ խոսում։ Հարցն արդեն ես չեմ, Աստված վկա։ Պետք լինի՝ 4 ամիս էլ, 14 ամիս էլ կնստեմ։ Հարցն այն է՝ իմ երեխաներին անտուն թողնե՞լ, թե՞ ոչ։ Ես Վրաստանում արդեն մեկ անգամ տուն եմ կորցրել, բայց Հայաստանում տուն կորցնողը չեմ»։

Вы наказываете не меня, вы наказываете моих детей: я однажды потерял дом в Грузии, но в Армении дом терять не собираюсь — Ваагн Чахалян
На судебном заседании по делу «Священной борьбы» Ваагн Чахалян затронул вопрос об изменении его меры пресечения.
«Адвокаты подали ходатайство об изменении этой меры пресечения. Сейчас вы наказываете не меня, а моих детей. Речь не об этих 20 днях», — сказал Чахалян, обращаясь к судье.
По его словам, арест фактически является наказанием, независимо от того, как его представляют:
«Это наказание. Вы можете назвать это правосудием, но это наказание, когда судят невиновного человека. Но вопрос уже социальный. Когда человек сидит месяц — это одно, можно справиться с финансовыми проблемами. А когда уже 5–8 месяцев, год — всё становится гораздо сложнее».
Чахалян отметил, что семья оказалась в тяжёлом положении:
«Моя жена с трудом успевает отводить детей в школу и забирать их, часто не успевает. О работе я и говорить не буду. Речь уже не обо мне, Бог свидетель. Если нужно — я сяду на 4 месяца или на 14. Вопрос в том, оставлять ли моих детей без дома или нет. Я уже однажды потерял дом в Грузии, но в Армении дом терять не собираюсь».