Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է խստացնել քրեական քաղաքականությունը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 11-ին ամփոփվել են Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Արմավիրի մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը, Արմավիրի մարզպետ Վահրամ Խաչատրյանը, Դատախազության գլխավոր քարտուղար Մհեր Ափրիկյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Սևակ Պողոսյանը, ներկայացնելով Արմավիրի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին Արմավիրի մարզում նախաձեռնվել է 3669 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 3671 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 1310 քրեական վարույթ՝ 1345 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 1307 քրեական վարույթ՝ 1374 անձի վերաբերյալ): Նշված վարույթներից 92-ը ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ են:
Այս համատեքստում Արմավիրի մարզի դատախազն ընդգծել է, որ 2025 թվականին մարզում գրանցված սպանության բոլոր 7 դեպքերը բացահայտված են, դրանցից 5-ն ուղարկված են դատարան:
2025 թվականին դատարաններում ավարտվել է 1050 քրեական գործ՝ 1085 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 986 քրեական գործ՝ 1050 անձի վերաբերյալ):
Արմավիրի մարզի դատախազի տեղեկացմամբ, 2025 թվականին քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 171 միլիոն 293 հազար դրամ:
Պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված  աշխատանքների արդյունքում 2025 թվականին վերադարձվել է 6 միլիոն 750 հազար դրամ, դատարան է ներկայացվել 8 քաղաքացիական հայց. բոլոր հայցերը դատարաններում քննության փուլում են: Հայցերից բացի, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում մարզի դատախազության կողմից իրականացվում է 12 ուսումնասիրություն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ի թիվս այլնի, մի շարք հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին և դատախազության դատախազներին՝ ուղղված մարզում քրեական քաղաքականությունը խստացնելուն, հանցավորության կանխարգելմանն ու բացահայտմանը, ինչպես նաև պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելուն:

Генеральный прокурор поручила ужесточить уголовную политику
11 февраля 2026 года под председательством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян были подведены итоги деятельности прокуратуры Армавирской области за 2025 год.
В совещании приняли участие заместитель Генерального прокурора РА Егиазар Авагян, прокурор Армавирской области Севак Погосян, губернатор Армавирской области Ваграм Хачатрян, генеральный секретарь Прокуратуры Мгер Априкян, руководители региональных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Следственного комитета, прокуроры областной прокуратуры и другие должностные лица.
Представляя отчёт о работе прокуратуры области за 2025 год, Севак Погосян сообщил, что в отчётном году в Армавирской области было инициировано 3669 уголовных производств (в 2024 году — 3671).
За отчётный период прокурорами утверждены обвинительные заключения и направлены в суд 1310 уголовных производств в отношении 1345 лиц (в 2024 году — 1307 производств в отношении 1374 лиц). Из них 92 касаются тяжких и особо тяжких преступлений.
В этом контексте прокурор области подчеркнул, что все 7 зарегистрированных в 2025 году случаев убийств раскрыты, из них 5 дел направлены в суд.
В 2025 году судами завершено рассмотрение 1050 уголовных дел в отношении 1085 лиц (в 2024 году — 986 дел в отношении 1050 лиц).
По информации прокурора области, в 2025 году в рамках уголовных производств государству возмещён ущерб в размере 171 млн 293 тыс. драмов.
В сфере защиты государственных (общинных) интересов в 2025 году возвращено 6 млн 750 тыс. драмов, в суд подано 8 гражданских исков — все они находятся на стадии судебного рассмотрения. Помимо исков, прокуратурой области проводится 12 проверок в указанной сфере.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян, помимо прочего, дала ряд указаний региональному прокурору и прокурорам прокуратуры, направленных на ужесточение уголовной политики в регионе, предотвращение и раскрытие преступлений, а также активизацию работы по защите государственных и общинных интересов.