«Եթե 70%-ը չի լրացնում, ինչու ենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում». Կառավարության որոշմամբ եկամուտների հայտարարագիրը կնախալրացնի հարկային մարմինը
12/02/2026 12:10
Կառավարության որոշմամբ կպարզեցվի ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։ Կառավարության նիստին հայտարարվեց, որ հայտարարագիրը կնախալրացվի հարկային մարմնի կողմից՝ իր մոտ առկա տեղեկատվության հիման վրա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մինչ այս բնակչության 70 և ավելի տոկոսը լրացուցիչ տվյալ չի մուտքագրել և հայտարարագիրը հաստատել է այնպիսին, ինչպիսին այն ավտոմատ ձևով գեներացվել է։
«Մենք էլ մտածեցինք, որ եթե մարդկանց 70 տոկոսը բան չի ավելացնում և ինքնաշխատ ձևով գեներացվում է, ինչու ենք մենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում»,- ասաց նա։
Միաժամանակ նշեց՝ քանի որ 30 տոկոսը կա, ուստի այդ մարդիկ պետք է մտնեն և հաստատեն, իսկ եթե չհաստատեն, այն կհամարվի չհաստատված։
Փաշինյանը նշեց, որ այստեղ էլ սոցիալական կրեդիտների հարց կա և լրացուցիչ գործողություն կա անելու, ուստի դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Այլ կերպ՝ սոցիալական ծախսը ֆիզիկական անձին փոխհատուցվում է, եթե վերջինս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը)։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ 76 537 քաղաքացի 2025 թվականի ընթացքում կամ հայտարարագրման արդյունքում ստացել է 6 մլրդ 200 մլն դրամի սոցիալական կրեդիտ, այսինքն՝ այդքան գումար վերադարձվել է։

«Если 70% не заполняют, зачем оставлять это дополнительное действие?» — декларацию о доходах по решению правительства будет предварительно заполнять налоговый орган
12/02/2026 12:42
По решению правительства будет упрощена система подачи деклараций о доходах физических лиц. На заседании Кабинета министров было объявлено, что декларация будет предварительно заполняться налоговым органом на основе имеющейся у него информации.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что до настоящего времени более 70% населения не вносили дополнительных данных и утверждали декларацию в том виде, в каком она автоматически формировалась.
«Мы подумали: если 70% людей ничего не добавляют, и декларация формируется автоматически, зачем нам оставлять это дополнительное действие?» — сказал он.
При этом он подчеркнул, что оставшиеся 30% граждан должны будут зайти и подтвердить данные; если они этого не сделают, декларация будет считаться неподтвержденной.
Пашинян отметил, что в этом контексте также рассматривается вопрос социальных кредитов, и для выполнения дополнительной операции необходимо иметь электронную подпись.
Иными словами, социальные расходы компенсируются физическому лицу, если оно в установленном законодательством порядке представило налоговому органу годовую декларацию по подоходному налогу, заверенную электронной подписью.
Премьер сообщил, что в 2025 году 76 537 граждан в результате подачи деклараций получили социальные кредиты на сумму 6,2 млрд драмов, то есть эти средства были возвращены.