«Եթե 70%-ը չի լրացնում, ինչու ենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում». Կառավարության որոշմամբ եկամուտների հայտարարագիրը կնախալրացնի հարկային մարմինը
12/02/2026 12:10
Կառավարության որոշմամբ կպարզեցվի ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգը։ Կառավարության նիստին հայտարարվեց, որ հայտարարագիրը կնախալրացվի հարկային մարմնի կողմից՝ իր մոտ առկա տեղեկատվության հիման վրա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մինչ այս բնակչության 70 և ավելի տոկոսը լրացուցիչ տվյալ չի մուտքագրել և հայտարարագիրը հաստատել է այնպիսին, ինչպիսին այն ավտոմատ ձևով գեներացվել է։
«Մենք էլ մտածեցինք, որ եթե մարդկանց 70 տոկոսը բան չի ավելացնում և ինքնաշխատ ձևով գեներացվում է, ինչու ենք մենք այդ լրացուցիչ գործողությունը պահում»,- ասաց նա։
Միաժամանակ նշեց՝ քանի որ 30 տոկոսը կա, ուստի այդ մարդիկ պետք է մտնեն և հաստատեն, իսկ եթե չհաստատեն, այն կհամարվի չհաստատված։
Փաշինյանը նշեց, որ այստեղ էլ սոցիալական կրեդիտների հարց կա և լրացուցիչ գործողություն կա անելու, ուստի դրա համար անհրաժեշտ է ունենալ էլեկտրոնային ստորագրություն։
Այլ կերպ՝ սոցիալական ծախսը ֆիզիկական անձին փոխհատուցվում է, եթե վերջինս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հարկային մարմին է ներկայացրել էլեկտրոնային ստորագրությամբ վավերացված եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը)։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ 76 537 քաղաքացի 2025 թվականի ընթացքում կամ հայտարարագրման արդյունքում ստացել է 6 մլրդ 200 մլն դրամի սոցիալական կրեդիտ, այսինքն՝ այդքան գումար վերադարձվել է։

“If 70% don’t fill anything in, why are we keeping this additional step?”: Government to introduce pre-filled income declarations
12/02/2026 12:26
The Armenian government has decided to simplify the income declaration process for individuals by introducing a pre-filled declaration system. Under the new decision, the tax authority will automatically generate income declarations based on the information already available in its databases.
During the government session, Prime Minister Nikol Pashinyan noted that more than 70 percent of citizens have not been adding any additional information to their declarations and have simply approved the automatically generated version.
“We also thought that if 70 percent of people do not add anything and the declaration is generated automatically, why are we keeping this additional step?” the Prime Minister said.
At the same time, Pashinyan emphasized that the remaining 30 percent of citizens do make changes or additions. Therefore, they will still be required to log in and formally approve their declarations. If they fail to do so, the declaration will be considered unapproved.
The Prime Minister also pointed out that the issue is closely linked to the social credit system, which requires additional procedural steps, including the use of an electronic signature.
According to Pashinyan, in 2025 a total of 76,537 citizens received 6.2 billion drams in social credit reimbursements as a result of filing their declarations. “The average amount returned per applicant was 81,000 drams,” he stated.