Արդարադատությունը, ի վերջո, հաղթելու է. Մկրտիչ Սրբազանն ուժեղ է ու արժանապատիվ
Դատարանն այսօր որոշում կայացրեց Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը վերացնել և որպես այլընտրանքային միջոց կիրառել տնային կալանքը:
Մկրտիչ Սրբազանի փաստաբան Ռոման Ահարոնյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ  դատարանի որոշումը դեռ չեն ստացել, սակայն դատարանը հայտարարել է Սրբազանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումների մասին։
Սրբազան Հոր փաստաբանը վստահ է՝ արդարադատությունը, ի վերջո, հաղթելու է։
«Այլընտրանք պարզապես չկա»,- նշեց նա։
Հետաքրքրվեցինք Սրբազան Հոր դիրքորոշման մասին՝ սպասելի՞ էր այս որոշումը, փաստաբանն արձագանքեց. «Սրբազան Հայրն ուժեղ է ու արժանապատիվ»։
Մկրտիչ Սրբազանը կալանքի տակ է հոկետմբերի 16-ից։ Նա մեղադրվում է երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքին խոչընդոտելը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները օգտագործելով, և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելը՝ կրկին լիազորությունները օգտագործելով:

«Справедливость в конце концов восторжествует»: епископ Мкртчич — сильный и достойный человек
Сегодня суд постановил освободить главу Арагацотнской епархии епископа Мкртчича Прошяна из-под ареста и заменить меру пресечения на домашний арест.
Адвокат епископа, Роман Ааронян, в интервью Aysor.am сообщил, что официального решения суда ещё не получили, однако суд уже объявил о применении ограничительных мер в отношении Святейшего Отца.
Адвокат епископа уверен, что справедливость в конечном итоге восторжествует.
«Альтернативы просто нет», — отметил он.
Когда мы поинтересовались позицией Святейшего Отца и ожидал ли он такого решения, адвокат ответил: «Святейший Отец сильный и достойный человек».
Епископ Мкртчич находился под арестом с 16 октября. Он обвиняется по двум статьям: в препятствовании осуществлению избирательных прав с использованием служебного положения и в принуждении к участию в собраниях также с применением служебных полномочий.