Արդարադատությունը, ի վերջո, հաղթելու է. Մկրտիչ Սրբազանն ուժեղ է ու արժանապատիվ
Դատարանն այսօր որոշում կայացրեց Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը վերացնել և որպես այլընտրանքային միջոց կիրառել տնային կալանքը:
Մկրտիչ Սրբազանի փաստաբան Ռոման Ահարոնյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ  դատարանի որոշումը դեռ չեն ստացել, սակայն դատարանը հայտարարել է Սրբազանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումների մասին։
Սրբազան Հոր փաստաբանը վստահ է՝ արդարադատությունը, ի վերջո, հաղթելու է։
«Այլընտրանք պարզապես չկա»,- նշեց նա։
Հետաքրքրվեցինք Սրբազան Հոր դիրքորոշման մասին՝ սպասելի՞ էր այս որոշումը, փաստաբանն արձագանքեց. «Սրբազան Հայրն ուժեղ է ու արժանապատիվ»։
Մկրտիչ Սրբազանը կալանքի տակ է հոկետմբերի 16-ից։ Նա մեղադրվում է երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքին խոչընդոտելը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները օգտագործելով, և հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելը՝ կրկին լիազորությունները օգտագործելով:

Justice will ultimately prevail: Archbishop Mkrtich is strong and dignified
The court today ruled to lift the detention of Bishop Mkrtich Proshyan, Primate of the Aragatsotn Diocese, and to replace it with house arrest as a preventive measure.
Roman Aharonyan, Archbishop Mkrtich’s lawyer, told Aysor.am that although they have not yet received the full written decision, the court has announced the restrictions imposed on the Archbishop.
The lawyer expressed confidence that justice will ultimately prevail.
“There is simply no alternative,” he noted.
Asked about the Archbishop’s reaction and whether the decision had been expected, Aharonyan responded: “The Holy Father is strong and dignified.”
Archbishop Mkrtich has been in custody since October 16. He is charged under two articles: obstructing the exercise of voting rights through the use of official authority, and coercing participation in gatherings by again using his official powers.