Փաշինյանի պնդմամբ՝ ՀՀ-ում հանցագործությունների թիվը նվազել է, մինչդեռ վիճակագրությամբ աճել է
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստին հայտարարեց, որ 2025թ-ին ՀՀ-ում նվազել է գրանցված հանցագործությունների թիվը։
«Շատ երկար ժամանակ տարբեր միջազգային ռեյտինգներում ՀՀ-ն որպես անվտանգ երկիր էր արձանագրվում՝ ներքին անվտանգության և հանցավորության տեսակետից։ Պետք է հաճույքով արձանագրենք, որ 2025թ-ին հանցավորության որոշակի նվազում ենք ունեցել», – ասաց նա։
Մինչդեռ Aysor.am-ի դիտարկմամբ, իրականում հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների թիվն աճել է ինչպես 2024-ի, այնպես էլ 2023-ի համեմատ։
Ըստ պաշտոնական վիճակագրական տվյալների՝ 2025-ին գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր քանակը կազմել է 46 337։ 2024թ.-ին գրանցվել է 40 232 հանցագործություն, 2023-ին՝ 40 666։
Հատկանշական է, որ ԱՎԿ-ում նշվում է՝ ՀՀ ոստիկանության ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ թվով 46 337 հանցագործություններից միայն 40 722-ի վարույթներն են նախաձեռնվել 2025թ.-ին, իսկ 5 615-ը՝ նախորդ տարիներին։
Նախկինում այս տարբերակումը չէր իրականացվում, թե գրանցված հանցագործություններից որոնք են տվյալ տարում վարույթ նախաձեռնված, որոնք՝ նախորդ տարիներից։ Սակայն, նույնիսկ այս դեպքում, 2025թ-ին նախաձեռնված 40 722 վարույթները ևս ավելին են, քան նախորդ տարիներինը։

По словам Пашиняна, количество преступлений в Армении уменьшилось, а по статистике – увеличилось
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства заявил, что в 2025 году в стране уменьшилось количество зарегистрированных преступлений.
«Долгое время Армения в различных международных рейтингах фигурировала как безопасная страна с точки зрения внутренней безопасности и уровня преступности. С радостью можно констатировать, что в 2025 году мы зафиксировали определённое снижение преступности», — сказал он.
Однако, согласно наблюдениям Aysor.am, на самом деле количество зарегистрированных преступлений в республике выросло как по сравнению с 2024 годом, так и с 2023 годом.
Согласно официальной статистике, в 2025 году было зарегистрировано 46 337 преступлений. В 2024 году — 40 232, в 2023 году — 40 666.
Отметим, что в отчёте Статистического комитета Республики Армения указано: согласно данным полиции Республики Армения, из 46 337 преступлений в 2025 году было возбуждено лишь 40 722 уголовных дела, тогда как в предыдущие годы — 5 615.
Ранее такое различие не проводилось — не учитывалось, какие из зарегистрированных преступлений были инициированы в текущем году, а какие — из предыдущих лет. Однако даже в этом случае 40 722 дела, инициированные в 2025 году, превышают показатели предыдущих лет.