Խոսքի ազատության համար որևէ մեկը մեր երկրում չի կալանավորվում. Գալյան (Տեսանյութ)
Խոսքի ազատության համար որևէ մեկը մեր երկրում չի կալանավորվում, այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ վերջերս Հայաստանի ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը խոսքի ազատությամբ պայմանավորված կալանավորումների դեպքերի մասին խոսելիս, նշել էր, որ այդ կալանքներից տպավորություն է, որ Հայաստանում կա երկարկի ստանդարտ։
Նախարարի խոսքով՝ կալանավորվում են  այնպիսի երևույթների համար, որոնք քրեորեն հետապնդելի են։
«Այսինքն՝ կարող է լինել հայտարարություն կամ խոսք, որը քրեորեն հետապնդելի լինի և այդ մասին կարգավորում է նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքում»,-նշեց նա:
Դիտարկմանը, որ ընդդիմադիրներն ասում են՝ Նարեկ Սամսոնյանի դեպքում հենց «հետույք» բառի համար է հետապնդումը՝ Գալյանն արձագանքեց. «Ես չգիտեմ՝ ինչ են ասում ընդդիմադիրները, առանձնապես հետաքրքիր էլ չէ, թե ինչ են ասում»։

No one is arrested in our country for freedom of speech: Galyan (Video)
“No one is being arrested in our country for exercising freedom of speech,” said RA Minister of Justice Srbuhi Galyan told Aysor.am. She made the remarks in response to recent comments by Armenian Human Rights Defender Anahit Manasyan, who noted that some arrests give the impression of a dual standard regarding freedom of expression in Armenia.
According to Galyan, individuals are detained only for actions that are criminally punishable.
“That is, there may be a statement or speech that constitutes a criminal offense, and this is regulated under the Criminal Code of the Republic of Armenia,” she explained.
When asked about opposition claims that the case of Narek Samsonyan involved persecution for the use of the word “buttocks,” Galyan responded: “I don’t know what the oppositionists are saying, and it’s not particularly interesting what they’re saying.”